Słuszność a celowość w kontekście stosowania obserwacji psychiatrycznej w polskim postępowaniu karnym
[Equity and purposefulness in applications of psychiatric observation in Polish criminal proceedings]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Przegląd Sądowy (ISSN: 0867-7255)
Rok wydania: 2019
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 43-54
Streszczenie: Autor podejmuje rozważania w przedmiocie obserwacji psychiatrycznej w polskim postępowaniu karnym jako instytucji, która w zakresie stosowania niezmiennie rodzi problemy natury teoretycznej i praktycznej. Obserwacja psychiatryczna ma bowiem w założeniu prowadzić do rozstrzygnięcia powstających niejednokrotnie w toku procesu karnego wątpliwości co do poczytalności oskarżonego tempore criminis oraz tempore procedendi, stąd zaś posiada kluczowe znaczenie z materialnoprawnego i proceduralnego punktu widzenia. Powinna być ona jednak stosowana dopiero wówczas, gdy nie jest możliwe stwierdzenie stanu zdrowia oskarżonego w formie ambulatoryjnych badań oskarżonego. W artykule przeprowadzono analizę istotnych i spornych kwestii dotyczących obserwacji psychiatrycznej przez pryzmat kategorii pojęciowych słuszności i celowości.
Słowa kluczowe: Słuszność, celowość, obserwacja psychiatryczna, postępowanie karne
Dostęp WWW: https://sip.lex.pl/komentarze-i-publikacje/artykuly/slusznosc-a-celowosc-w-kontekscie-stosowania-obserwacji-151346003



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Marek Smarzewski",
title = "Słuszność a celowość w kontekście stosowania obserwacji psychiatrycznej w polskim postępowaniu karnym",
journal = "Przegląd Sądowy",
year = "2019",
number = "1",
pages = "43-54"
}

Cytowanie w formacie APA:
Smarzewski, M. (2019). Słuszność a celowość w kontekście stosowania obserwacji psychiatrycznej w polskim postępowaniu karnym. Przegląd Sądowy, 1, 43-54.