[Elements of civic culture in the awareness of Czestochowa’s youth at a post-secondary level]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2010
Tytuł publikacji: Wartości, interesy, struktury społeczne : uwarunkowania ludzkiej kreatywności i partycypacji w życiu publicznym
Redaktorzy: Jan Szymczyk
Streszczenie: Artykuł jest poświęcony wybranym zagadnieniom dotyczącym stosunku uczniów częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych do zagadnień społeczno-politycznych. Autor prezentuje wybrane ujęcia teoretyczne odnoszące się do pojęcia kultury politycznej. Następnie omawia wyniki badań własnych dotyczących świadomości uczniów liceum i technikum odnośnie kwestii społeczno-politycznych. Wynika z nich, że częstochowska młodzież w większości jest zainteresowana problematyką społeczno-polityczną. Uczniowie liceum częściej wykazują zainteresowanie omawianą problematyką niż uczniowie technikum. Za najistotniejszą zasadę demokracji badani uczniowie uważają równość obywateli wobec prawa oraz przeprowadzanie demokratycznych wyborów. Respondenci są świadomi istnienia obowiązków obywateli wobec państwa, tj. udziału w wyborach, płacenia podatków oraz przestrzegania prawa. Badani uczniowie nie są zadowoleni z funkcjonowania demokracji w Polsce, gdyż dostrzegają takie negatywne zjawiska, jak: niekompetencja i skonfliktowanie między sobą ludzi sprawujących władzę, nadużycia przez nich popełniane oraz brak realnego wpływu obywateli na sprawy państwa. Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie połowa uczniów liceum i niemal 60% uczniów technikum nie należy do żadnych organizacji ani stowarzyszeń i nie jest zainteresowana taką przynależnością w przyszłości.
Słowa kluczowe: kultura polityczna, aktywność społeczna młodzieży

author = "Marek Pabich",
title = "Elementy kultury politycznej w świadomości częstochowskiej młodzieży ponadgimnazjalnej",
journal = "",
year = "2010",

Pabich, M. (2010). Elementy kultury politycznej w świadomości częstochowskiej młodzieży ponadgimnazjalnej. , 101-124.