[The Idea of the Civic Society and Social Activity in Częstochowa’s Youth after Jr. High School]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2012
Tytuł publikacji: Segmenty aktywności społecznej a wartości : idee i praktyka
Redaktorzy: Jan Szymczyk
Streszczenie: Artykuł jest poświęcony wybranym zagadnieniom dotyczącym aktywności społecznej częstochowskiej młodzieży uczącej się w szkołach ponadgimnazjalnych. Autor przedstawia rys historyczny oraz współczesne koncepcje idei społeczeństwa obywatelskiego. Następnie omawia wyniki badań własnych dotyczących zaangażowania społecznego częstochowskiej młodzieży uczącej się w liceum ogólnokształcącym oraz technikum. Z przeprowadzonej analizy wynika, że jedynie 13,5% badanych uczniów liceum i technikum deklaruje regularne i aktywne zaangażowanie w działalność organizacji i stowarzyszeń. Z kolei 46,2 % licealistów i 59,6 % uczniów technikum nie należy do żadnej organizacji i nie jest zainteresowana podejmowaniem aktywności społecznej w przyszłości. Uczniowie liceum częściej podejmują działalność w organizacjach i stowarzyszeniach niż uczniowie technikum. Licealiści przynależą najczęściej do organizacji sportowych, kół zainteresowań oraz organizacji o charakterze kulturalnym. Częściej też angażują się w organizacje charytatywne i kulturalne. Uczniowie technikum natomiast są zainteresowani głównie organizacjami sportowymi, kołami zainteresowań oraz klubami kibiców.
Słowa kluczowe: społeczeństwo obywatelskie, aktywność społeczna młodzieży

author = "Marek Pabich",
title = "Idea społeczeństwa obywatelskiego a aktywność społeczna częstochowskiej młodzieży ponadgimnazjalnej",
journal = "",
year = "2012",

Pabich, M. (2012). Idea społeczeństwa obywatelskiego a aktywność społeczna częstochowskiej młodzieży ponadgimnazjalnej. , 211-229.