Cenny zabytek z kręgu devotio moderna
[A precious manuscript from the milieu of the Modern Devotion]

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Przegląd Uniwersytecki (ISSN: 0866-9961)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: W artykule przedstawiono najnowsze badania prowadzone przez autora nad średniowieczną niderlandzką księgą liturgii godzin - rkps 2626 ze zbiorów BU KUL. Omówiono dotychczasowy stan wiedzy nt. kodeksu, wspominając o tym, że do 2017 r. był on uważany za kopię Zwierciadła saskiego. Następnie zarysowano argumenty przemawiające za powstaniem rękopisu w kręgu członków ruchu Devotio moderna. Przybliżono sylwetkę twórcy tego ruchu, Geerta Grotego i opisano najważniejsze cechy kultury słowa pisanego w środowisku Bractwa Wspólnego Życia. W artykule przytoczono argumenty świadczące o genezie rękopisu w diecezji utrechckiej, zwrócono uwagę na najważniejsze cechy stylu dekoratorskiego oraz na zróżnicowaną zawartość modlitewnika, który można scharakteryzować mianem swoistej "skarbnicy modlitw". Artykuł kończy się słowami św. Jana Pawła II, który w przemówieniu z 1993 r. zachęcił Holendrów do ponownego odczytania i zaktualizowania dziedzictwa ruchu Devotio Moderna.
Słowa kluczowe: literatura i piśmiennictwo niderlandzkie, Geert Grote, devotio moderna, historia książki, BU KUL
Dostęp WWW: http://www.kul.pl/files/1120/pu_2018_nr_6.pdf

author = "Marcin Polkowski",
title = "Cenny zabytek z kręgu devotio moderna",
journal = "Przegląd Uniwersytecki",
year = "2018",

Polkowski, M. (2018). Cenny zabytek z kręgu devotio moderna. Przegląd Uniwersytecki, 176, 41-43.