Małgorzata Tatala

Satysfakcja z życia rodzinnego polem kształtowania tendencji do transcendowania u dziecka w wieku przedszkolnym
[Family life satisfaction in shaping tendencies to transcend in preschool children]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Horyzonty Psychologii (ISSN: 2083-5248)
Współautorzy: Małgorzata M. Mach
Rok wydania: 2014
Tom: 4
Strony od-do: 67-80
Streszczenie: Artykuł, odwołując się do satysfakcji z życia rodzinnego rodziców i ogólnej satysfakcji z ich własnego życia, podejmuje próbę ukazania wzajemnych oddziaływań na kształtowanie tendencji do transcendowania poznawanej przez dziecko przedszkolne rzeczywistości, która przejawia się w pokonywaniu naturalnych ograniczeń rozwojowych. W badaniu uczestniczyły 33 małżeństwa, które posiadały przynajmniej jedno dziecko w wieku przedszkolnym. Zastosowano trzy narzędzia badawcze: Skalę Satysfakcji z Życia Rodzinnego opracowaną przez B. Lachowską, Skalę Satysfakcji z Życia (SWLS) Dienera, Emmons, Larsen i Griffin w autoryzowanym opracowaniu Z. Juczyńskiego oraz Metryczkę Danych Demograficznych skonstruowaną na potrzeby prezentowanych badań. Otrzymane wyniki badań empirycznych wykazały, iż zadowolenie z życia rodzinnego rodziców oraz ogólna satysfakcja z ich własnego życia pozytywnie ze sobą korelują. Można przyjąć, iż dzieci wychowujące się w takich rodzinach są bardziej skłonne do przekraczania ograniczeń typowych dla omawianego okresu rozwojowego.
Słowa kluczowe: satysfakcja z życia rodzinnego, wiek przedszkolny, tendencja do transcendowania
Dostęp WWW: http://www.wydawnictwo.wsei.eu/index.php/hp/article/download/302/288



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Małgorzata Tatala and Małgorzata M. Mach",
title = "Satysfakcja z życia rodzinnego polem kształtowania tendencji do transcendowania u dziecka w wieku przedszkolnym",
journal = "Horyzonty Psychologii",
year = "2014",
pages = "67-80"
}

Cytowanie w formacie APA:
Tatala, M. and Małgorzata M. Mach(2014). Satysfakcja z życia rodzinnego polem kształtowania tendencji do transcendowania u dziecka w wieku przedszkolnym. Horyzonty Psychologii, 67-80.