Pozytywne i negatywne aspekty jedynactwa w opinii młodzieży
[Positive and negative aspects of being an only child in the opinion of young people]

Czasopismo: Społeczeństwo i Rodzina (ISSN: 1734-6614)
Rok wydania: 2013
Streszczenie: Celem artykułu jest prezentacja opinii młodzieży na temat dzieci jedynych w rodzinie. Jak młodzież postrzega jedynaków? Jakie pozytywne i negatywne strony jedynactwa dostrzega? Czy powielane są funkcjonujące stereotypy dotyczące jedynaków? Analiza danych pokazuje, że jedynacy posiadają zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy, które potwierdzają społeczne stereotypy. Jedynacy chcą dominować, chcą sprawiać dobre wrażenie, a także nie lubią się dzielić z innymi. Z drugiej strony, otrzymane dane podważają obiegowe opinie odnośnie dzieci jedynych. Pokazują, że jedynacy nie są egoistami i wykazują się wysokim poziomem socjalizacji. Zatem, bycie jedynym dzieckiem w rodzinie nie kojarzy się badanej młodzieży tylko z negatywnymi aspektami.
Słowa kluczowe: jedynactwo, rodzina małodzietna

author = "Małgorzata Szyszka",
title = "Pozytywne i negatywne aspekty jedynactwa w opinii młodzieży",
journal = "Społeczeństwo i Rodzina",
year = "2013",

Szyszka, M. (2013). Pozytywne i negatywne aspekty jedynactwa w opinii młodzieży. Społeczeństwo i Rodzina, 1, 89-101.