Kondycja rodzin w województwie lubelskim
[State of Families in Lublin Voivodeship ]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2017
Tytuł publikacji: Sytuacja demograficzna województwa lubelskiego jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej. T. 12
Redaktorzy: Józefina Hrynkiewicz, Alina Potrykowska
Streszczenie: Sytuacja demograficzna współczesnego społeczeństwa polskiego określana jest jako dramatyczna. Jej zmiany zależą od rodzin i jednostek, w szczególności od ich decyzji prokreacyjnych. Głównym celem artykułu jest ukazanie, jak zmienia się polska rodzina (jej struktura i wielkość). Wykorzystano w tym celu statystyki spisów powszechnych oraz województwa lubelskiego. Omówiono wskaźniki demograficzne charakterystyczne dla rodzin Lublina, a mianowicie współczynnik dzietności, liczbę dzieci w rodzinie, sytuację niepełnej rodziny, liczbę rozwodów. Ponadto w artykule przedstawiono czynniki, które determinują spadek wskaźnika dzietności, szczególnie ekonomiczny i kulturowy. Wreszcie wskazano prognozy demograficzne dla przyszłości rodziny i społeczeństwa polskiego. Główny wniosek z analizy statystycznej wskazuje na wyjątkowość lubelskich rodzin. Specyfika województwa lubelskiego wiąże się niewątpliwie z relatywnie dużą liczbą rodzin z trójką i więcej dzieci, niewielką liczbą rodzin niepełnych, niewielką liczbą rozwodów i relatywnie trudną sytuacją finansową.
Słowa kluczowe: rodzina, kondycja demograficzna rodzin, województwo lubelskie

author = "Małgorzata Szyszka",
title = "Kondycja rodzin w województwie lubelskim",
journal = "",
year = "2017",

Szyszka, M. (2017). Kondycja rodzin w województwie lubelskim. , 247-267.