Aktywność zawodowa w opinii pracujących kobiet
[Professional Activity in the Opinion of Working Women]

Czasopismo: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Sectio I Philosophia-Sociologia (ISSN: 0137-2025)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Aktywność zawodowa to istotny element życia współczesnych kobiet. Praca przynosi im satysfakcję, niezależność finansową, wzmacnia poczucie wartości. Postrzegane są jednak stereotypowo jako pracownicy „kłopotliwi”, co rzutuje na ich samoocenę. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytania: dlaczego kobiety pracują zawodowo?, czy tylko czynniki ekonomiczne mają znaczenie?, jakie korzyści czerpią kobiety z podejmowania aktywności zawodowej?, czy widzą siebie na stanowisku kierowniczym? Wreszcie, jaką mają opinię na temat dyskryminacji kobiet w sferze zawodowej i czy same spotkały się z jej przejawami? Analizy dokonano w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych w 2016 r. wśród pracujących kobiet Lublina.
Słowa kluczowe: kobiety, aktywność zawodowa, dyskryminacja zawodowa kobiet
Dostęp WWW: http://pracownik.kul.pl/files/10402/public/m._szyszka_aktywno_zawodowa_w_opinii_kobiet_pracujacych.pdf
DOI: 10.17951/i.2016.41.2.103

author = "Małgorzata Szyszka",
title = "Aktywność zawodowa w opinii pracujących kobiet",
journal = "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Sectio I Philosophia-Sociologia",
year = "2016",

Szyszka, M. (2016). Aktywność zawodowa w opinii pracujących kobiet. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Sectio I Philosophia-Sociologia, 2, 103-122.