Zagraniczna migracja zarobkowa jedną ze strategii życiowych młodego pokolenia
[Migration as one of the strategies of life of the young generation]

Czasopismo: Roczniki Nauk Społecznych (ISSN: 0137-4176)
Rok wydania: 2016
Tom: 8(44)
Streszczenie: W dzisiejszych czasach emigracja zarobkowa podejmowana jest przez wielu ludzi. Główne jej przyczyny związane są z rynkiem pracy - to brak zatrudnienia lub pragnienie wyższego wynagrodzenia. Migracja jest kuszącą perspektywą przede wszystkim dla młodzieży. Dlatego głównym celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie chcą emigrować? Jakie czynniki studenci biorą pod uwagę, gdy podejmują decyzję o emigracji? Czy mają już doświadczenia migracji zarobkowej? Analiza opiera się na badaniach przeprowadzonych na przełomie 2015 i 2016 roku na dwóch uczelniach w Lublinie (Polska) i Wilnie (Litwa). W artykule przedstawiono gotowość młodego pokolenia do emigracji, zakładany czas pobytu za granicą, jak również rolę sieci migracyjnych.
Słowa kluczowe: migracja, młodzież, gotowość do migracji, powody migracji
Dostęp WWW: http://pracownik.kul.pl/files/10402/public/m.szyszka._migracje_zarobkowe...pdf
DOI: 10.18290/rns.2016.8(44).2-7

author = "Małgorzata Szyszka",
title = "Zagraniczna migracja zarobkowa jedną ze strategii życiowych młodego pokolenia",
journal = "Roczniki Nauk Społecznych",
year = "2016",

Szyszka, M. (2016). Zagraniczna migracja zarobkowa jedną ze strategii życiowych młodego pokolenia. Roczniki Nauk Społecznych, 2, 143-164.