Małgorzata Król

Korespondencja Ewy Felińskiej za lata 1840-1850 (Wybór)
[A selection of Ewa Felińska’s letters from 1840-1855]

Czasopismo: Tematy i Konteksty (ISSN: 2299-8365)
Rok wydania: 2012
Streszczenie: Artykuł pt. Wybór listów Ewy Felińskiej z lat 1840-1855, ogłasza i przypomina dzieje nieco zapomnianego zbioru korespondencji romantycznej pisarki i zesłanki. Wybór obejmuje dwa obszary życia i działalności Felińskiej. Losy zesłańcze, dokumentowane są niepublikowanymi listami do dzieci i różnych adresatów, zaś perypetie wydawnicze – wymienianymi z Adamem Zawadzkim. Codzienność zesłania w prezentowanej korespondencji pojawia się nader rzadko i na wyraźną prośbę adresata. Nie ma tu zesłańczej martyrologii. Jest natomiast fascynacja odmiennością kulturową. W listach do dzieci, uwaga skupia się na problemach, którymi dzieliły się pisząc do matki. Z bloku do różnych adresatów wyróżnia się korespondencja prowadzona z Julią z Raciborowskich-Starorypińskią jako spisana po powrocie z zesłania, relacja z wydarzeń mających miejsce po procesie konarszczyków i listy kierowane do Adama Zawadzkiego, będące świadectwem redakcyjnych prac nad dziełami wspomnieniowymi – Wspomnieniami z podróży do Syberii i Pamiętnikami z życia.
Słowa kluczowe: proza wieku XIX, epistolografia romantyczna, Sybir, Zygmunt Szczęsny Feliński, konarszczycy
Dostęp WWW: http://ifp.univ.rzeszow.pl/tematy_i_konteksty/tematy_i_konteksty_7.php

author = "Małgorzata Król",
title = "Korespondencja Ewy Felińskiej za lata 1840-1850 (Wybór)",
journal = "Tematy i Konteksty",
year = "2012",

Król, M. (2012). Korespondencja Ewy Felińskiej za lata 1840-1850 (Wybór). Tematy i Konteksty, 2, 91-106.