[On the Issue of Searching for Synthetic History of Ukrainian Literature (Mykhailo Voznyak)]

Czasopismo: Slavia Orientalis (ISSN: 0037-6744)
Rok wydania: 1996
Streszczenie: Zaproponowana przeze mnie rozprawa została oparta na analizie Historii literatury ukraińskiej Michała Woźniaka. W książce tej interesuje mnie przede wszystkim sposób syntetycznego ujęcia historii literatury ukraińskiej początku XX wieku. Głównym powodem podjęcia tego tematu jest kryzys współczesnej metodologii badań naukowych historii literatury ukraińskiej. Pod względem metodologicznym książka Woźniaka opiera się na ważniejszych osiągnieciach literaturoznawstwa europejskiego. Podejście Autora Historii... odznacza się dążeniem do połączenia socjologicznej koncepcji literaturoznawczej z teorią porównawczą oraz tradycją szkoły filologicznej i kulturowo-historycznej na Ukrainie. Niniejszy artykuł jest próbą określenia miejsca badań tego wybitnego uczonego w dziejach literaturoznawstwa ukraińskiego poczatku XX wieku.
Słowa kluczowe: związki literackie, bibliografia, periodyzacja historii literatury ukraińskiej, socjologiczna koncepcja literaturoznawcza, teoria porównawcza, tradycja szkoły filologicznej i kulturowo-historycznej

author = "Lubomir Puszak",
title = "До проблеми пошуків наукового синтезу історії української літератури (Михайло Возняк)",
journal = "Slavia Orientalis",
year = "1996",

Puszak, L. (1996). До проблеми пошуків наукового синтезу історії української літератури (Михайло Возняк). Slavia Orientalis, 1, 75-87.