Літературно-критичне перо Михайла Грушевського і польська белетристика
[Literary criticism of Mykhailo Hrushevskyi and Polish belles-lettres]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2010
Tytuł publikacji: Pióro krytycznoliterackie Mychajły Hruszewskiego i beletrystyka polska
Redaktorzy: Witold Kołbuk, Albert Nowacki, Lubomyr Puszak
Streszczenie: W niniejszej publikacji zostały przeanalizowane pierwsze duże artykuły krytycznoliterackie M. Hruszewskiego Останні романи Г. Сенкевича. Читані в львівськім „Клубі русинок” 14(26) і 17(29) червня 1895 р. oraz Поступова Польща (Елізи Ожешкової: „Nad Niemnem”, „Dwa bieguny”, „Australczyk”), poświęcone twórczości dwóch wybitnych pisarzy polskich. Zwrócono uwagę na poetykę wyżej wymienionych artykułów, а także na stosowane przez M. Hruszewskiego kryteria oceny dzieł H. Sienkiewicza i E. Orzeszkowej. Analizując twórczość polskich pisarzy, badacz na zmianę przebywał w dwóch dyskursach naukowych: literaturoznawczym oraz historyczno-socjologicznym.
Słowa kluczowe: Henryk Sienkiewicz, Eliza Orzeszkowa, metoda porównawcza, dyskurs literaturoznawczy, dyskurs historyczno-socjologiczny

author = "Lubomir Puszak",
title = "Літературно-критичне перо Михайла Грушевського і польська белетристика",
journal = "",
year = "2010",

Puszak, L. (2010). Літературно-критичне перо Михайла Грушевського і польська белетристика. , 285-294.