Możliwości realizacji katechezy w szkolnym nauczaniu religii
[Possibilities of carrying out catechesis in the teaching of religion in school]

Czasopismo: Zeszyty Formacji Katechetów (ISSN: 1642-090X)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Zadania katechezy szkolnej zainspirowane są sposobem, w jaki Jezus wprowadzał swoich uczniów: zapoznawał ich z tajemnicami Królestwa, uczył modlitwy, proponował ewangeliczne postawy, wtajemniczał uczniów w życie w zjednoczeniu z Nim i między sobą oraz w posłanie. Ta Jezusowa pedagogika ukształtowała potem życie wspólnot chrześcijańskich. Zadania katechezy nie można ograniczyć tylko do wymiaru religijnego, ale trzeba mieć na uwadze całego człowieka. W wychowaniu chodzi o poznanie zbawczej prawdy i przekaz systemu wartości, norm postępowania oraz udzielenie pomocy w poszukiwaniu własnej tożsamości i upodobnienie się do Chrystusa przez służenie innym ludziom. Zadania katechezy szkolnej oparte na Ewangelii są zdolne zespolić ze sobą liczne możliwości i wartości ludzkie, nadać im właściwą perspektywę wychowania, ukazać całościową wizję życia i istotną jego wartość.
Słowa kluczowe: katecheza szkolna, wartości ewangeliczne, zadania wychowawcze

author = "Stanisław Łabendowicz",
title = "Możliwości realizacji katechezy w szkolnym nauczaniu religii",
journal = "Zeszyty Formacji Katechetów",
year = "2023",

Łabendowicz, S. (2023). Możliwości realizacji katechezy w szkolnym nauczaniu religii. Zeszyty Formacji Katechetów, 81-92.