Krzysztof Mielcarek

Ewangelie dzieciństwa. Między Scyllą faktografii i Charybdą mitu
[The Infancy Narratives. Between the Scylla of Factography and Charybdis of Myth]

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia Biblistów Polskich. (ISSN: 1734-6215)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Przykład Ewangelii Dzieciństwa pokazuje dobitnie, że interpretowanie tekstów biblijnych nie przypomina żeglowania po spokojnej tafli jeziora. Wyzwania jakie niesie ze sobą lektura tekstów i próba odnalezienia ich historycznego tła bardziej kojarzy się z mocowaniem się z wysokimi falami, a nawet może być przyrównane do przygody Odyseusza w Cieśninie Messyńskiej. Tak jak w przypadku dzielnego Greka uczyniła to Kirke, dzisiejszemu egzegecie trzeba przypomnieć, że porzucanie historii w interpretacji może skończyć się zagładą w przepastnych trzewiach Charybdy. Inaczej mówiąc, uczony zatraci istotę przekazu wiary zawartego w Ewangelii na rzecz subiektywnych, nieraz bardzo efektownych, myślowych konstrukcji i idei. Krytycy takiej postawy muszą jednak pamiętać, że po drugiej stronie szlaku, którym się poruszają, czeka żarłoczna Scylla. Żadna próba godzenia tekstu z faktami nie będzie całkowicie zadowalająca i nie obejdzie się bez strat. Ktoś, kto usiłuje zbyt mocno akcentować wiarygodność historyczną każdego szczegółu opowiadania, może w rezultacie ponieść znacznie większe straty, rozbijając się na skałach faktografii. Trzymając się perspektywy historycznej, egzegeta katolicki musi mieć na uwadze przede wszystkim cel, dla którego podjął swoją podróż. Jest nim głęboka osobista więź z Bogiem i możliwość podzielenia się nią z innymi wierzącymi.
Słowa kluczowe: Ewangelia dzieciństwa, historyczność, mit, interpretacja biblijna

author = "Krzysztof Mielcarek",
title = "Ewangelie dzieciństwa. Między Scyllą faktografii i Charybdą mitu",
journal = "Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia Biblistów Polskich.",
year = "2016",

Mielcarek, K. (2016). Ewangelie dzieciństwa. Między Scyllą faktografii i Charybdą mitu. Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia Biblistów Polskich., 13, 357-368.