Krzysztof Mielcarek

[Children Sacrifices at the beginning of Hebrew Traditon (Gen 22:1-19; Jdg 11:29-40)]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Nazwa konferencji: Zabójstwo dziecka w literaturze i kulturze europejskiej
Miejsce: Poznań
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Zabójstwo dziecka w literaturze i kulturze europejskiej
Redaktorzy: Kazimierz Ilski, Małgorzata Chmielarz, Zbigniew Kopeć, Ewa Krasowska
Streszczenie: Zjawisko ofiar z ludzi, a w szczególności z dzieci, w obrębie tradycji hebrajskiej należy uznać za fakt, chociaż próby rozciągnięcia go na ortodoksyjny nurt jahwizmu i judaizmu są całkowicie nieprzekonujące. Trudno wykluczyć powszechny zwyczaj ofiarowywania pierworodnych we wczesnym stadium formowania się nomadycznych plemion hebrajskich, ale skala tego zjawiska z braku rzetelnej ewidencji na ten temat pozostanie jedynie naukowym domysłem. Natomiast istnienie pojedynczych wypadków takich ofiar w okresie późniejszym, potwierdzone w źródłach biblijnych i pozabiblijnych, nie powinno być pretekstem do nieuzasadnionych ekstrapolacji na temat ofiar z dzieci w ramach religii żydowskiej. Opowiadanie o ofierze Jeftego (Sdz 11,29-40) przedstawia tragiczna postać sędziego, który okazał się niedoskonałym kandydatem na władcę Izraela. Natomiast narracja o ofierze Abrahama (Rdz 22,1-19) odsłania swój pełny sens dopiero w perspektywie patriarchalnej genealogii, w której kolejne postacie uzyskują autonomię przed Bogiem jako spadkobiercy pierwotnej obietnicy.
Słowa kluczowe: Dzieciobójstwo, ofiary, pierworodny, patriarchowie, Abraham, sędziowie, Jefte

author = "Krzysztof Mielcarek",
title = "Ofiary z dzieci w obrębie początków tradycji hebrajskiej (Rdz 22,1-19; Sdz 11,29-40)",
journal = "",
year = "2014",

Mielcarek, K. (2014). Ofiary z dzieci w obrębie początków tradycji hebrajskiej (Rdz 22,1-19; Sdz 11,29-40). , 19-31.