Krzysztof Mielcarek

Maryja w Kościele apostolskim w świetle pism Łukaszowych
[Mary in the Apostolic Churchin the Light of the Lucan Writings]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Kraków, Polska
Rok wydania: 2020
Tytuł publikacji: Kościół i Maryja
Redaktorzy: Andrzej A. Napiórkowski
Streszczenie: Łukaszowa Mariologia nie przedstawia całościowego obrazu Matki Jezusa, chociaż bez wątpienia jest on fundamentalnie ważny dla narracji dzieła Łukasza. Opowieść o dzieciństwie i trzy dalsze tradycje rozpowszechnione w głównej części dzieła Łukana (Łk 8:21; 11: 27-28; Dz 1,14) pokazują, że charakterysytka jej osoba nie może ograniczać się tylko do wiary lub macierzyństwa. Autor trzeciej Ewangelii ułożył starannie zestaw scen, aby podzielić się ze swoimi czytelnikami znacznie pełniejszym obrazem Maryi. Będąc Matką Pana, jest także uczennicą, która postępuje zgodnie z wolą Bożą i nauką swego Syna. W niniejszym opracowaniu autor szuka świeżych spostrzeżeń na podstawie tekstu, stosując metodologię przedstawioną ostatnio przez C. Bennemę i innych badaczy zainteresowanych postaciami Ewangelii i ich charakterystyką.
Słowa kluczowe: Łukasz, teologia Łukasza, Ewangelia dzieciństwa, charakterystyka postaci Maryi, Mariologia Łukasza