Krzysztof Leśniewski

Misterium Kościoła w teologicznej refleksji Metropolity Johna Zizioulasa
[The Mystery of the Church in Metropolitan John Zizioulas]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: O ekumenizmie w Roku Wiary : księga pamiątkowa z okazji jubileuszu 30-lecia Instytutu Ekumenicznego KUL = About ecumenism in the Year of Faith : festschrift for the jubilee of 30 years of the Ecumenical Institute of the John Paul II Catholic University of Lublin
Redaktorzy: Przemysław Kantyka, Piotr Kopiec, Marcin Składanowski
Streszczenie: W niniejszym artykule, w oparciu o poglądy teologa, ekumenisty i hierarchy greckiego (Metropolita Pergamonu) – Johna Zizioulasa, jest podjęty problem rozumienia Kościoła jako środowiska zbawienia. Ogólne wprowadzenie w zagadnienia: tożsamości, natury, obrazów i granic Kościoła, będzie podstawą do przedstawienia principiów eklezjologii prawosławnej, które zdaniem Johna Zizioulasa, są istotne w dalszej kontynuacji bilateralnych i multilateralnych dialogów teologicznych. W artykule zostało wskazane, że Kościół jest jeden i ma odniesienie do Trójcy Świętej. Kościół jest misterium „Jedności” i „Wielości”, a także to byt eschatologiczny, relacyjny, sakramentalny, wspólnotowy (gr. koinonia). Kościół jest powołany do głoszenia światu Dobrej Nowiny. Kościół jest również rzeczywistością kosmiczną. Tak dookreślone misterium Kościoła stanowi ważny wkład prawosławia w ruch ekumeniczny.
Słowa kluczowe: Metropolita John Zizioulas, Kościół, eklezjologia prawosławna, dialogi teologiczne, ruch ekumeniczny

author = "Krzysztof Leśniewski",
title = "Misterium Kościoła w teologicznej refleksji Metropolity Johna Zizioulasa",
journal = "",
year = "2013",

Leśniewski, K. (2013). Misterium Kościoła w teologicznej refleksji Metropolity Johna Zizioulasa. , 251-262.