Krzysztof Leśniewski

Pojęcie „kultura” w trzech katolickich encyklopediach
[The Notion of "Culture" in the Three Catholic Encyclopedias]

Czasopismo: Roczniki Kulturoznawcze (ISSN: 2082-8578)
Rok wydania: 2013
Streszczenie: Jak współcześnie jest rozumiana kultura z rzymskatolickiego punktu widzenia? Poszukując odpowiedzi na to pytanie Autor sięgnął do trzech katolickich encyklopedii, które zostały przygotowane dla ludzi żyjących w trzech odmiennych kręgach cywilizacyjnych. Porównał zakres treściowy hasła „kultura” w trzech encyklopediach katolickich, które ukazały się w językach: polskim, angielskim i rosyjskim. Pierwsze z tych dzieł to Encyklopedia Katolicka. Jest przygotowywana przez Instytut Leksykograficzny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Drugie dzieło to New Catholic Encyclopedia, która powstała we współpracy Wydawnictwa Gale z Katolickim Uniwersytetem Ameryki w Waszyngtonie. Natomiast trzecie dzieło to Katoliczeskaja Encykłopedija – przygotowana i wydana w Rosji. W artykule najpierw zostały dokonana analiza struktury haseł oraz porównanie sposobu określenia kultury. Następnie zostały ukazane trzy aspekty kultury: filozoficzny, teologiczny i społeczny. Ostatnia część artykułu dotyczy dwóch odmiennych koncepcji kultury, a mianowicie teorii wzrostu kulturowego oraz relacji pomiędzy kulturą a religią. Porównania i analizy materiału źródłowego zaczerpniętego z haseł „kultura” stanowiły dla Autora podstawę do przedstawienia szeregu wniosków.
Słowa kluczowe: kultura, katolicka encyklopedia, religia, Kościół rzymskokatolicki, społeczeństwo, teologiczny aspekt kultury, filozoficzny aspekt kultury, społeczny aspekt kultury

author = "Krzysztof Leśniewski",
title = "Pojęcie „kultura” w trzech katolickich encyklopediach",
journal = "Roczniki Kulturoznawcze",
year = "2013",

Leśniewski, K. (2013). Pojęcie „kultura” w trzech katolickich encyklopediach. Roczniki Kulturoznawcze, 4, 25-46.