Krzysztof Leśniewski

Chrześcijańskie źródła wolontariatu hospicyjnego
[Christian Sources of Volunteering in Hospice Care]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Medycyna Nowożytna. Studia nad Kulturą Medyczną (ISSN: 1231-1960)
Rok wydania: 2016
Tom: 22
Numer czasopisma: 2
Strony od-do: 7-23
Streszczenie: Wolontariat hospicyjny to wyjątkowy przejaw opieki nad terminalnie chorymi. Tego rodzaju służba w odniesieniu do cierpiących stanowi szczególny przykład dobrowolnej, bezpłatnej a zarazem świadomej pracy na rzecz innych. Od samego początku istnienia chrześcijaństwa pomoc chorym i cierpiącym miała swe podstawy w wierze w Trójcę Przenajświętszą, Wcielenie, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz w wizji osoby ludzkiej jako stworzonej na obraz Boży. W artykule zostało przedstawione pojmowanie dobroczynności (filanthropia) w pogańskim świecie starożytnym i w chrześcijaństwie. Nauka o obrazie Bożym w człowieku oraz jej implikacje egzystencjalne znalazły swój szczególny wyraz w posłudze diakonatu oraz działalności dobroczynnej prowadzonej w szpitalach bizantyńskich. Chrześcijańskie zaangażowanie w pomoc ludziom terminalnie chorym i umierającym w dużym stopniu warunkowana była pozytywnym traktowaniem choroby oraz chorych przy równoczesnej wierze w życie wieczne.
Słowa kluczowe: wolontariat hospicyjny, terminalnie chorzy, wiara chrześcijańska, obraz Boży, dobroczynność, szpitale bizantyńskie



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Krzysztof Leśniewski",
title = "Chrześcijańskie źródła wolontariatu hospicyjnego",
journal = "Medycyna Nowożytna. Studia nad Kulturą Medyczną",
year = "2016",
number = "2",
pages = "7-23"
}

Cytowanie w formacie APA:
Leśniewski, K. (2016). Chrześcijańskie źródła wolontariatu hospicyjnego. Medycyna Nowożytna. Studia nad Kulturą Medyczną, 2, 7-23.