Krzysztof Kaucha

Fede e raggione nella trasmissione della fede
[Faith and reason in the transmission of faith]

Artykuł nierecenzowany w wydawnictwie zbiorowym

Miejsce: Cinisello Balsamo (Milano)
Rok wydania: 2018
Tytuł publikacji: Il catechista testimone della fede : far crescere il desiderio di Dio nel cuore degli uomini
Redaktorzy: Eugenio Bruno
Streszczenie: W świetle wypowiedzi Magisterium Kościoła oraz teologów wiara chrześcijańska i rozum nie tylko potrzebują się wzajemnie oraz wspomagają, lecz także od początku istnienia chrześcijaństwa były ze sobą ściśle związane. Wiara chrześcijańska nie jest wytworem ludzkiego rozumu i zawsze prowokuje go do poznania rzeczywistości, do których sam nie jest w stanie dotrzeć. Właściwie rozumiana i uprawiana nauka (jako science, czyli nauki przyrodnicze) nie wchodzi w konflikt z chrześcijaństwem katolickim. Nauka, która notabene nie mogłaby powstać bez Objawienia judeo-chrześcijańskiego, jest innym od wiary rodzajem poznania, posiadającym uzasadnioną metodologię. Dąży do poznania materialnej, empirycznej strony rzeczywistości, podczas gdy wiara jest angażującą całą ludzką osobę odpowiedzią na Boże Objawienie, którego pełnia dokonała się w Jezusie Chrystusie. Wiarygodność tego Objawienia posiada liczne racje i argumenty. Na niektóre wskazują naukowcy badając przyrodę, lecz o liczniejszych traktuje teologia fundamentalna będąca sukcesorką apologetyki. Ogromny wkład w jej rozwój wniósł ks. prof. dr hab. dr hc Marian Rusecki (1942-2012) – współtwórca lubelskiej szkoły teologii fundamentalnej. Kościół katolicki o nauce i naukowcach wypowiada się bardzo pozytywnie dostrzegając ich geniusz. Nauka szanująca godność oraz dobro człowieka uczyniła i czyni bardzo wiele dla poprawy jakości ludzkiego życia; wystarczy pomyśleć o opiece medycznej i produkcji żywności. Kościół wiele zawdzięcza też naukowcom biorącym udział w rozpoznawaniu cudów czy badaniach nad Całunem Turyńskim.
Słowa kluczowe: apologetyka, ateizm, darwinizm, Jan Paweł II, komunizm, lubelska szkoła teologii fundamentalnej, Marian Rusecki, marksizm, materializm, naturalizm, nauka, początek wszechświata, początek życia, przekaz wiary, religia, Rok Wiary, rozum, sekularyzacja, sprawa Galileusza, teologia fundamentalna, teoria ewolucji, wiara, wiarygodność

author = "Krzysztof Kaucha",
title = "Fede e raggione nella trasmissione della fede",
journal = "",
year = "2018",

Kaucha, K. (2018). Fede e raggione nella trasmissione della fede. , 177-184.