Filozoficzne źródła sporu o rozumienie praw dziecka. Studium z filozofii prawa i praw człowieka
[Philosophical Sources of the Dispute about Understanding the Rights of the Child. A Study in the Philosophy of Law and Human Rights]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Książka jest próbą przeanalizowania i wyjaśnienia sporu, jaki toczy się współcześnie w polskiej literaturze przedmiotu, o rozumienie praw dziecka i ich ochronę w międzynarodowych dokumentach dotyczących praw człowieka oraz w praktyce społecznej. Rozprawa należy, jak zaznaczono w tytule, do dziedziny filozofii prawa, a więc przyjmuje filozoficzny punkt widzenia na toczący się spór. Dotyczy on zwłaszcza takich problemów, jak: podmiot i przedmiot praw dziecka, specyfika dóbr należnych dziecku z tytułu tych praw jako praw człowieka, specyfika samego dziecka jako bytu zależnego i środowisk, w jakich przebywa dziecko (rodzina, szkoła), a w których dokonuje się realizacja jego uprawnień itd. Ukazanie antropologicznych podstaw praw dziecka pozwala wskazać na źródła zróżnicowanych interpretacji tychże praw oraz sformułować propozycje dróg prowadzących do rozwiązania tytułowego sporu.
Słowa kluczowe: prawa dziecka, prawa człowieka, osoba ludzka, godność, Konwencja o Prawach Dziecka



Cytowanie w formacie Bibtex:
@book{1,
author = "Katarzyna Stępień",
title = "Filozoficzne źródła sporu o rozumienie praw dziecka. Studium z filozofii prawa i praw człowieka",
year = "2016",
}

Cytowanie w formacie APA:
Stępień, K. (2016). Filozoficzne źródła sporu o rozumienie praw dziecka. Studium z filozofii prawa i praw człowieka. Lublin: