Justyna Szulich-Kałuża

[National cultures in the context of European identity and multiculturalism in the reflection of Leon Dyczewski]

Czasopismo: Roczniki Kulturoznawcze (ISSN: 2082-8578)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Artykuł jest próbą krytycznej interpretacji tekstów autorstwa Leona Dyczewskiego podejmujących zagadnienie relacji między kultura narodową, kulturą europejską, tożsamością kulturową i wielokulturowością. Artykuł rozpoczyna charakterystyka koncepcji kultury europejskiej L. Dyczewskiego wraz z kanonem wartości europejskich. Następnie zaprezentowana została analiza zjawiska wielokulturowości w nowoczesnych społeczeństwach. Wielokulturowość jest rozumiana jako cecha środowiska społeczno-kulturowego, które odzwierciedla jego wewnętrzna złożoność i zróżnicowanie (dzięki czynnikom kulturowym, antropologicznym, psychologicznym i socjologicznym). Artykuł kończy charakterystyka pojęcia „domowej wielokulturowości medialnej”.
Słowa kluczowe: kultura narodowa, tożsamość kulturowa, kultura europejska, tożsamość europejska, kanon kultury europejskiej, wielokulturowość
DOI: 10.18290/rkult.2016.7.4-2

author = "Justyna Szulich-Kałuża",
title = "Kultury narodowe w kontekście europejskości i wielokulturowości w refleksji Leona Dyczewskiego",
journal = "Roczniki Kulturoznawcze",
year = "2016",

Szulich-Kałuża, J. (2016). Kultury narodowe w kontekście europejskości i wielokulturowości w refleksji Leona Dyczewskiego. Roczniki Kulturoznawcze, 4, 25-42.