Julia Gorbaniuk

[The phenomenon of "euro-orphanhood" as a result of lack of proper care and support transnational family]

Czasopismo: Ateneum Kapłańskie (ISSN: 0208-9041)
Rok wydania: 2013
Numer czasopisma: 1(626)
Streszczenie: Rodzina migracyjna i wychowujące się w niej dzieci wymagają działań ze strony pracownika socjalnego we wszystkich wymienionych obszarach. Pracownicy socjalni muszą podjąć pracę profilaktyczną i diagnostycz­ną w pełnym zakresie problemów opiekuńczo-wychowawczych w środowisku rodzinnym dziecka będącego w rozłące z rodzicem. Istotna jest współpraca z różnymi podmiotami, realizującymi zadania opiekuńczo-wychowawcze w środowisku lokalnym, a przede wszystkim wsparcie pedagogów i psychologów szkolnych poprzez diagnozę socjalną sytuacji bytowej dziecka, monitorowanie form sprawowanej nad dzieckiem opieki. Ważnym krokiem pomocowym jest też podjęcie działań w obszarze specjalistycznej pomocy wobec osób pełniących nieformalnie funkcję rodziny zastępczej dla dziecka po wyjeździe rodziców z kraju oraz dla rodzin o niepełnej strukturze. Należałoby objąć je specjalistycznym szkoleniem przeznaczonym dla profesjonalnych rodzin zastępczych oraz włączyć e do grup psychoedukacyjnych (np. szkoła rodziców i wychowawców, treningi komunikacji) czy zawiązywanie grup wsparcia.

author = "Julia Gorbaniuk",
title = "Zjawisko “eurosieroctwa” jako skutek braku właściwej opieki i wsparcia w rodzinie transnarodowej",
journal = "Ateneum Kapłańskie",
year = "2013",
number = "1(626)",

Gorbaniuk, J. (2013). Zjawisko “eurosieroctwa” jako skutek braku właściwej opieki i wsparcia w rodzinie transnarodowej. Ateneum Kapłańskie, 1(626), 6-17.