Julia Gorbaniuk

[Family in the perception of men addicted to alcohol, their wives and adult children of alcoholics]

Czasopismo: Current Problems of Psychiatry (ISSN: 2081-3910)
Współautorzy: Maria Chuchra, Antoni Ferenc
Rok wydania: 2015
Streszczenie: W literaturze jest wiele teoretycznych badań dotyczących rodzin alkoholowych, niewiele natomiast jest badań empirycznych. Ce-lem pracy jest ukazanie, jaki obraz rodziny posiadają mężczyźni uzależnieni od alkoholu, ich żony oraz dorosłe dzieci alkoholików. Poszukując odpowiedzi na postawiony w pracy problem przebadano 21 małżeństw, których mężowie byli w trakcie leczenia w Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz 30 dorosłych dzieci alkoholików uczęszczających na spotkania DDA. W badaniach zastosowano Profil Rodziny Z. Gasia. Otrzymane rezultaty badań pozwoliły na postawienie następujących wniosków: 1. Mężczyźni uzależnieni od alkoholu i ich żony mają wyidealizowany obraz rodziny. 2. Istnieje duża zbieżność w percepcji rodziny przez mężów i żony. 3. Percepcja rodziny przez dorosłe dzieci alkoholików znacznie różni się od percepcji rodziny przez mężczyzn uzależnionych od alkoholu i ich żony. DDA mają negatywny obraz własnej rodziny.
Słowa kluczowe: alkohol, rodzina
Dostęp WWW: http://docplayer.pl/12419033-Rodzina-w-percepcji-mezczyzn-uzaleznionych-od-alkoholu-ich-zon-oraz-doroslych-dzieci-alkoholikow.html

author = "Julia Gorbaniuk and Maria Chuchra and Antoni Ferenc",
title = "Rodzina w percepcji mężczyzn uzależnionych od alkoholu, ich żon oraz dorosłych dzieci alkoholików ",
journal = "Current Problems of Psychiatry",
year = "2015",

Gorbaniuk, J. and Maria Chuchra and Antoni Ferenc(2015). Rodzina w percepcji mężczyzn uzależnionych od alkoholu, ich żon oraz dorosłych dzieci alkoholików . Current Problems of Psychiatry, 3, 139-143.