Julia Gorbaniuk

[DIAGNOSIS OF READINESS Diagnosis of readiness of children from migrant families to communicate with others in the light of research using the drawing of „My Family”]

Czasopismo: Roczniki Nauk o Rodzinie (ISSN: 2081-2078)
Rok wydania: 2011
Tom: 3(58)
Streszczenie: Przedmiotem badań prezentowanych w artykule jest rodzina migracyjna, określana w literaturze przedmiotu jako rodzina „czasowo niepełna”, która charakteryzuje się dezorganizacją strukturalną. Badaniami objęto 77 dzieci przebywających w długotrwałej rozłące z jednym lub obojgiem rodziców. Grupę kontrolną stanowiło 64 dzieci wychowujących się w rodzinach, w których rozłąka rodziny nie miała miejsca. Doboru dzieci do tej grupy dokonano w sposób celowy na podstawie zmiennych demograficznych: wieku, płci oraz miejsca zamieszkania dziecka. Jako narzędzia badawczego użyto testu projekcyjnego rysunku z instrukcją „Moja rodzina”. Analiza statystyczna oraz interpretacja uzyskanych wyników badań dotyczyła porównania obu grup dzieci w zakresie ich gotowości do komunikacji z najbliższym otoczeniem, wskaźników dobrej i złej komunikacji prezentowanej na rysunku, osamotnienia dziecka na rysunku oraz relacji z rodzicem rozłączonym z dzieckiem z powodów zarobkowych oraz samotnie sprawującym nad nim opiekę. Uzyskane wyniki badań wskazują na wystąpienie istotnych zaburzeń w sferze komunikacji z najbliższymi u dzieci z rodzin rozłączonych na skutek migracji zarobkowej na tle dzieci z grupy kontrolnej.
Słowa kluczowe: rodzina migracyjna, komunikacja w rodzinie, rysunek projekcyjny „Moja rodzina”

author = "Julia Gorbaniuk",
title = "Diagnoza gotowości dzieci z rodzin migracyjnych do komunikacji z innymi w świetle badań rysunkiem „Moja rodzina” ",
journal = "Roczniki Nauk o Rodzinie",
year = "2011 ",

Gorbaniuk, J. (2011 ). Diagnoza gotowości dzieci z rodzin migracyjnych do komunikacji z innymi w świetle badań rysunkiem „Moja rodzina” . Roczniki Nauk o Rodzinie, 277-293.