Judyta Niedokos

Théâtre de Michel de Ghelderode – un retour aux oeuvres « mineures » ?
[Theatre of Michel de Ghelderode – Return to Early Works?]

Czasopismo: Cahiers ERTA (ISSN: 2300-4681)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Niniejszy artykuł poświęcony jest tematowi powrotu w kontekście podejmowania przez artystę tych samych wątków na przestrzeni całego dorobku literackiego. Autorka analizuje powroty i ewolucję dwóch postaci w twórczości dramatycznej belgijskiego pisarza Michela de Ghelderode. Pierwsza część artykułu przestawia ewolucję wątku wskrzeszenia dziewczynki: pisarz sięga do wspomnień z dzieciństwa i literacko realizuje historię opowiedzianą mu w dzieciństwie przez matkę, by potem skomponować własną sceniczną wersję biblijnego wskrzeszenia córki Jaira. Druga część artykułu poświęcona jest postaci herod-baby, która swoją literacką drogę przechodzi w twórczości Ghelderode’a od obłudnej kumoszki, przez lubieżną brzydulę do megiery, której historia obfituje w elementy belgijskiego mitu założycielskiego.
Słowa kluczowe: Michel de Ghelderode, powrót, wskrzeszenie córki Jaira, megiera
Dostęp WWW: http://www.ejournals.eu/pliki/art/14840/pl
DOI: 10.4467/23538953CE.19.024.11071

author = "Judyta Niedokos",
title = "Théâtre de Michel de Ghelderode – un retour aux oeuvres « mineures » ?",
journal = "Cahiers ERTA",
year = "2019",

Niedokos, J. (2019). Théâtre de Michel de Ghelderode – un retour aux oeuvres « mineures » ?. Cahiers ERTA, 19, 117-134.