[Professor Stanisław Litak (1932-2010) – a contribution to a scientific and didactic biography]

Czasopismo: Studia Paedagogica Ignatiana (ISSN: 2299-4890)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Sylwetka naukowo-dydaktyczna prof. Stanisława Litaka obejmuje znaczący obszar badań nad historią społeczno-religijną epoki nowożytnej, realizowaną w trakcie wieloletniej pracy zawodowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w latach 1961–2005. W trakcie aktywności zawodowej prof. Litak współtworzył lubelskie środowisko badaczy struktur Kościoła nowożytnego i geografii historycznej oraz reprezentował je na forum międzynarodowym. Równorzędną rolę w Jego naukowych zainteresowaniach pełniła historia oświaty epoki przedrozbiorowej, która zaowocowała autorstwem popularnego podręcznika akademickiego o historii wychowania, wykorzystywanego do dziś przez studentów zainteresowanych zagadnieniami historii edukacji. Dualizm pracy naukowej odzwierciedlają również okoliczności zatrudnienia prof. Litaka zarówno w Instytucie Historii oraz w Instytucie Pedagogiki KUL. Pokłosiem lat pracy są liczne publikacje naukowe, utrzymane w konwencji przyjętych kierunków badawczych. Nieoceniona pozostaje też spuścizna Profesora w postaci kapitału ludzkiego – seminarzystów, uczniów naukowych, współpracowników, którzy podejmują trud kontynuacji obranych przez Niego kierunków badawczych. Profesor Litak wyznaczył standardy w pracy naukowej, które pozostają godne naśladowania, dał się również poznać jako ciepły, skromny, ale wymagający nauczyciel akademicki i kierownik zespołów pracowniczych. Warto podkreślić i docenić Jego zasługi dla humanistyki polskiej, ze względu na wartość merytoryczną prac, które na stałe weszły do historiografii. Pamięć o Nim, jako o człowieku nauki, który niósł ze sobą wartości badawcze i utrzymywał dobre relacje międzyludzkie, zasługuje również na propagowanie w środowiskach akademickich.
Słowa kluczowe: Stanisław Litak, historia Kościoła, geografia historyczna, historia szkolnictwa, historia wychowania
Dostęp WWW: http://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/SPI/article/download/SPI.2018.2.005/15348
DOI: 10.12775/SPI.2018.2.005

author = "Joanna Szady",
title = "Profesor Stanisław Litak (1932-2010) – przyczynek do biografii naukowo-dydaktycznej",
journal = "Studia Paedagogica Ignatiana",
year = "2018",

Szady, J. (2018). Profesor Stanisław Litak (1932-2010) – przyczynek do biografii naukowo-dydaktycznej. Studia Paedagogica Ignatiana, 2, 99-112.