Sprawozdawczość samorządów w zakresie wydatków i dokonań edukacyjnych
[Local Government Units' Reporting on Educational Expenditure and Achievements]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Celem artykułu jest ocena zawartości informacyjnej sprawozdań jednostek samorządu terytorialnego (dalej: j.s.t.) w zakresie wydatków na cele edukacyjne oraz dokonań w tej dziedzinie. Badaniami objęto informacje o stanie realizacji zadań oświatowych j.s.t. oraz roczne sprawozdania opisowe j.s.t. z wykonania budżetu w części dotyczącej edukacji. Dla realizacji celu badawczego opracowano studia przypadków dla trzech wybranych miast (Gdańsk, Kraków, Szczecin) na podstawie analizy danych empirycznych dostępnych w ww. sprawozdaniach za lata szkolne 2014/2015-2016/2017 oraz budżetowe 2014-2016. Otrzymane wyniki wskazują na zróżnicowaną pojemność informacyjną analizowanych sprawozdań w zakresie wydatków i dokonań edukacyjnych dla badanych j.s.t.. Autorka postuluje nadanie charakteru zarządczego omawianej sprawozdawczości poprzez wzrost wykorzystania publikowanych tam informacji jako wsparcia decyzji j.s.t. w procesie zarządzania edukacją.
Słowa kluczowe: finansowanie edukacji, wydatki budżetowe, samorząd terytorialny, informacje oświatowe
Dostęp WWW: http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetadata?id=47134&from=publication
DOI: 10.15611/pn.2018.513.28

author = "Joanna Nucińska",
title = "Sprawozdawczość samorządów w zakresie wydatków i dokonań edukacyjnych",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2018",

Nucińska, J. (2018). Sprawozdawczość samorządów w zakresie wydatków i dokonań edukacyjnych. PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 513, 304-314.