Prawa dziecka a problem głodu w zglobalizowanym świecie
[Rights of the child and a problem of hunger in a globalized world]

Czasopismo: Roczniki Nauk o Rodzinie (ISSN: 2081-2078)
Współautorzy: Adam Koperek
Rok wydania: 2011
Numer czasopisma: 3 (58)
Streszczenie: Prawa dziecka, podobnie jak prawa kobiet, winny być traktowane jako prawa człowieka. Podstawowym prawem dziecka, obok prawa do życia, jest prawo do wyżywienia i wolności od głodu. Okazuje się jednak, że zagwarantowanie tego prawa dzieci stanowi jeden z istotnych problemów globalnych we współczesnym świecie. Statystyki donoszą zatrważające informacje na temat głodujących dzieci, wśród których co roku umiera z głodu 15 milionów istot ludzkich. Podjęta problematyka jest niewątpliwie ważna w kontekście szerokich problemów globalnych, przed którymi stoi współczesny świat. Równocześnie odzwierciedla ona konieczność ochrony praw człowieka, poczynając od najsłabszych, tj. dzieci pozbawionych możliwości życia i rozwoju. Przedstawione studium rozważa tę problematykę w kontekście następujących zagadnień: 1. Ochrona praw dziecka w dokumentach międzynarodowych; 2. Problem głodu dzieci jako problem globalny; 3. Działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na rzecz przeciwdziałania problemowi głodu i niedożywienia dzieci; 4. Sprawiedliwość społeczna i solidarność podstawą przeciwdziałania problemowi głodu w świecie.
Słowa kluczowe: prawa człowieka, prawa dziecka, głód, globalizacja

author = "Jerzy Koperek and Adam Koperek",
title = "Prawa dziecka a problem głodu w zglobalizowanym świecie",
journal = "Roczniki Nauk o Rodzinie",
year = "2011",
number = "3 (58)",

Koperek, J. and Adam Koperek(2011). Prawa dziecka a problem głodu w zglobalizowanym świecie. Roczniki Nauk o Rodzinie, 3 (58), 21-38.