Polityka rodzinna w Niemczech – podmioty i instrumenty
[Family policy in Germany – subjects and instruments]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Polityka rodzinna państwa ma istotne znaczenie w walce z niskim przyrostem naturalnym. Niemcy, jako państwo Unii Europejskiej, mają jeden z najniższych współczynników dzietności, który wynosi zaledwie 1,37. Kraj ten posiada długą tradycję podejmowania wszelakich publicznych starań na rzecz rozwoju rodziny i skłaniania obywateli do wydawania na świat potomstwa. Artykuł koncentrując się na polityce społecznej w Niemczech, prezentuje instrumenty i transfery, które wykorzystuje rząd niemiecki realizujący zadania polityki rodzinnej w walce z niskim przyrostem naturalnym. Analizę instrumentów polityki rodzinnej w Niemczech przedstawiono w kontekście następujących zagadnień: podmioty polityki rodzinnej; świadczenia państwa na rzecz rodziny (zasiłek rodzinny /Elterngeld/; zasiłek na dzieci (Kindergeld), dodatek do dzieci /Kinderzuschlag/; urlop rodzicielski /Elternzeit/; zasiłek macierzyński /Mutterschaftsgeld/ i ochrona macierzyństwa /Mutterschutz/; pomoc dla kobiet powracających do pracy zawodowej).
Słowa kluczowe: polityka rodzinna w Niemczech, zasiłek rodzinny /Elterngeld/, zasiłek na dzieci (Kindergeld), dodatek dla dzieci /Kinderzuschlag/, urlop rodzicielski /Elternzeit/, zasiłek macierzyński /Mutterschaftsgeld/, ochrona macierzyństwa /Mutterschutz/
Dostęp WWW: https://ojs.tnkul.pl/index.php/rt/article/view/14697/14301
DOI: 10.18290/rt206710-8

author = "Jerzy Koperek",
title = "Polityka rodzinna w Niemczech – podmioty i instrumenty",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2020",

Koperek, J. (2020). Polityka rodzinna w Niemczech – podmioty i instrumenty. Roczniki Teologiczne, 10, 111-128.