[Today’s Threats of Human Rights in the Context of Protection of the Right to Life]

Czasopismo: Scientific Journal of Polonia University = Periodyk Naukowy Akademii Polonijnej (ISSN: 2543-8204)
Współautorzy: Adam Koperek, Abraham Kome
Rok wydania: 2018
Streszczenie: We współczesnym świecie ochrona prawa do życia napotyka różnorakie przeszkody. Etyka personalistyczna zachęcając do postaw pro vita podejmuje również dialog ze współczesnymi nurtami filozoficzno-politycznymi, także tymi, które nie akceptują integralnej koncepcji człowieka, a raczej opowiadają się za jego redukcjonistyczną wizją, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia możliwości ochrony praw ludzkich, nawet pomimo głoszenia ich jako praw jednostek. Pojawiający się w tym stanowisku „błąd antropologiczny” skutkuje również redukcjonistyczną wizją struktur społecznych, takich jak rodzina, społeczeństwo, naród czy państwo. Ponadto taka wizja człowieka i otaczającego go świata warunkuje także wymiar ustrojowy państwa. Prowadzi to w konsekwencji do powstania i funkcjonowania różnych form demokracji, które zamiast stwarzać warunki dla prawnej ochrony prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, legalizują aborcję i eutanazję. Stanowi to poważne współczesne zagrożenie prawa do życia.
Słowa kluczowe: prawa człowieka, prawo do życia, etyka, społeczeństwo, demokracja
Dostęp WWW: https://nuife.org/index.php/pnap/article/view/286/265
DOI: 10.23856/2915

author = "Jerzy Koperek and Adam Koperek and Abraham Kome",
title = "Moderne minacce ai diritti umani nel contesto della protezione del diritto alla vita",
journal = "Scientific Journal of Polonia University = Periodyk Naukowy Akademii Polonijnej",
year = "2018",

Koperek, J. and Adam Koperek and Abraham Kome(2018). Moderne minacce ai diritti umani nel contesto della protezione del diritto alla vita. Scientific Journal of Polonia University = Periodyk Naukowy Akademii Polonijnej, 4, 128-134.