Czasopismo: Religions (ISSN: 2077-1444)
Współautorzy: Stanisław Fel
Rok wydania: 2024
Streszczenie: Celem artykułu jest analiza korelacji poziomu religijności i emocjonalnych reakcji wobec sztucznej inteligencji (AI). W czasach coraz większego przenikania przez AI naszego codziennego życia, ważne jest ustalenie społeczno-kulturowych uwarunkowań postaw wobec tej coraz prężniej rozwijającej się technologii. Istotnym elementem mozaiki kulturowej społeczeństwa jest religijność i jako taka ma niewątpliwie wpływ na emocjonalne reakcje na AI. Stanowi to przesłankę do zbadania, jak religie i religijność wpływają na postawy wobec AI. W badaniu zastosowano analizę wariancji ANOVA Welch'a porównując emocjonalne reakcje studentów na AI w zależności od ich poziomu religijności, co pozwoliło na identyfikację istotnych różnic w poziomie emocji takich jak strach, smutek czy złość między grupami niereligijnymi, religijnymi i obojętnymi religijnie. Ujawniono istotne różnice w emocjonalnym odbiorze AI między osobami o różnym stopniu religijności. Osoby religijne, w porównaniu do osób niereligijnych lub obojętnych religijnie, częściej wykazywały intensywne emocje, takie jak strach i złość. Wyniki wskazują na potrzebę uwzględnienia kwestii religii i religijności w procesie projektowania i wprowadzania w życie AI. Może się to przyczynić do większej akceptacji technologii w społeczeństwie tworzonym przez jednostki o różnym poziomie religijności. Zrozumienie wpływu religijności na odbiór AI ma także duże znaczenie dla tworzenia i wdrażania etycznie odpowiedzialnych rozwiązań AI, które winny uwzględniać różnorodność przekonań i systemów wartości jednostek.
Słowa kluczowe: sztuczna inteligencja; religijność; religia; reakcja emocjonalna; etyczne i moralne projektowanie sztucznej inteligencji; wpływ społeczno-kulturowy
Dostęp WWW: https://www.mdpi.com/2077-1444/15/3/331
DOI: https://doi.org/10.3390/rel15030331

author = "Jarosław Kozak and Stanisław Fel",
title = "The Relationship between Religiosity Level and Emotional Responses to Artificial Intelligence in University Students",
journal = "Religions",
year = "2024",

Kozak, J. and Stanisław Fel(2024). The Relationship between Religiosity Level and Emotional Responses to Artificial Intelligence in University Students. Religions, 3, 1-18.