Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się
[Interplay. The Process of Interpersonal Communication]

Recenzja naukowa w czasopiśmie

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2007
Tom: LIV
Streszczenie: Porozumiewanie się międzyosobowe jest tak zasadniczą funkcją człowieka, że świadczy o jego jestestwie, o jego życiu, a nawet zdrowiu. Dzięki porozumiewaniu się z innymi człowiek ma poczucie własnej tożsamości. To nie przed lustrem, ale w interakcjach z innymi ludźmi znajdujemy odpowiedź na to kim jesteśmy, zyskujemy wiedzę o nas samym. Badania z dziedziny nauk społecznych potwierdzają, że porozumiewanie się nie tylko pomaga nam w samookreśleniu, ale dzięki niemu powstają także wszystkie relacje. Porozumiewając się, zaspakajamy wiele potrzeb społecznych, mimo że nie stawiamy sobie takiego celu, a w różnorodnych sytuacjach codziennego życia porozumiewanie się jest podstawą skuteczności. Umiejętność mówienia i słuchania jest istotnym, a może i najistotniejszym czynnikiem ukończenia szkoły, założenia rodziny, znalezienia pracy czy tzw. kariery zawodowej. Porozumiewanie się jest czasem czynnikiem ważniejszym niż umiejętności techniczne czy wiedza teoretyczna, a sama „zdolność porozumiewania się” jest najwyżej ocenianym i poszukiwanym atutem kandydatów ubiegających się o pracę. Niektórzy uważają porozumiewanie się za podstawowy cel egzystencji ludzkiej. Takie wrażenie odniesiemy też po lekturze dziesiątej już edycji książki i podręcznika zarazem Interplay. The Process of Interpersonal Communication. Dzieło to wprowadza czytelnika w świat międzyosobowego porozumiewania się. Bo choć wszyscy jesteśmy uczestnikami tego świata od pierwszego tygodnia naszego życia do samego jego końca, to nie wszyscy jesteśmy świadomi dlaczego i jak się porozumiewamy? Zapewne dlatego dużym zainteresowaniem w świecie cieszą się badania przeprowadzone przez autorów tego podręcznika: Ronalda B. Adlera, Lawrence’a B. Rosenfelda i Russella F. Proctora - profesorów amerykańskich uczelni, psychologów i jednocześnie specjalistów w zakresie porozumiewania się. Autorzy w części wprowadzającej Foundations of Interpersonal Communication przedstawiają trzy powody, dla których warto przyswoić sobie wiedzę o porozumiewaniu się międzyosobowym: 1) badanie porozumiewania się międzyosobowego przynosi nowe spojrzenie na rzeczywistość, w której żyjemy; 2) ogromną ilość czasu człowiek spędza na komunikowaniu się z innymi; 3) wiedza na temat porozumiewania się pozwoli skuteczniej uczestniczyć w procesach Interpersonal Communication. Tę wiedzę o porozumiewaniu się pragną przedstawić każdemu czytelnikowi, choć dedykują ją szczególnie studentom i badaczom tematu.
Słowa kluczowe: komunikacja interpersonalna