Mass media w życiu rodziny
[Mass Media in the Family Life]

Skrypt dydaktyczny

Rok wydania: 2013
Streszczenie: Podręcznik składa się z trzech części. Pierwsza część, zatytułowana Człowiek drogą mass mediów, przeznaczona jest dla studentów obu kierunków studiów. Tytuł nawiązuje do słów użytych przez Jana Pawła II w jego pierwszej encyklice Redemptor hominis, iż „człowiek jest drogą Kościoła”. Przez analogię do tych słów można zapytać, czy człowiek jest drogą współczesnych mass mediów? W oparciu o zamieszczone artykuły, własne spostrzeżenia i dialog prowadzony podczas zajęć studenci mają znaleźć odpowiedź na to pytanie. Druga część, zatytułowana Mass media w życiu rodziny, jest adresowana do studentów uczestniczących w konwersatorium na kierunku nauki o rodzinie. Zamieszczone w tej części artykuły ukazują człowieka i jego otoczenie, jakim jest rodzina i społeczeństwo na tle rozwoju nowych technologii informatycznych i komunikacyjnych. Nazywane w skrócie przez współczesnych nowymi mediami, zmieniają sposób komunikowania się, a tym samym współtworzą nowy styl życia człowieka, każdej jego sfery: prywatnej, publicznej, edukacyjnej, kulturalnej, ekonomicznej czy politycznej. W ten sposób tworzy się nowa rzeczywistość, nowa przestrzeń życia i aktywności człowieka, w której człowiek na nowo szuka odpowiedzi na pytanie o własną tożsamość, o drogi realizacji siebie jako osoby w perspektywie indywidualnej i wspólnotowej, w odniesieniu do drugiego człowieka-osoby, jak i do Osobowego Boga. Trzeci część niniejszego repetytorium pt. Mass media a osoby wykluczone społecznie, dotyczy obszaru, jakim jest praca socjalna. Ogląd kanałów komunikacyjnych od epoki Gutenberga do epoki Internetu prowadzi do tezy, iż stanowiły one w przeszłości i stanowią teraz podstawową przyczynę kulturowej zmiany. Życie rodzinne, miejsce pracy, szkoła, opieka medyczna, przyjaźń, rytuały religijne, wypoczynek, polityka, czy, będące przedmiotem studiów studentów kierunku praca socjalna, życie osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym – nie istnieje żaden obszar życia nietknięty przez technologie komunikacyjne. Aktywność osób wykluczonych w przestrzeni nowych mediów i kompetencje medialne pracowników socjalnych, asystentów rodzinnych, streetworkerów, wolontariuszy mogą przełamać ograniczenia, jakich doznają osoby naznaczone wykluczeniem społecznym w życiu politycznym, gospodarczym i kulturowym danego społeczeństwa. Ta część pracy adresowana jest do młodych ludzi studiujących na kierunku praca socjalna. Może być także lekturą dla studiujących na kierunku nauki o rodzinie, gdyż absolwenci tego kierunku mogą podejmować pracę jako asystenci rodziny. Podręcznik powstał na bazie wygłoszonych przez autora - antropologa, moralisty i dziennikarza - referatów naukowych, artykułów publikowanych w recenzowanych pozycjach książkowych oraz w Rocznikach Teologicznych i Rocznikach Nauk o Rodzinie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wszystkie te pozycje są punktem wyjścia w dialogu z młodymi ludźmi i w analizie zagadnień z życia polityczno-społecznego, gospodarczego, kulturalno-religijnego pozostających pod wpływem nowoczesnych technologii komunikacyjnych.
Słowa kluczowe: mass media, rodzina