Symbolika terroryzmu w epoce milczącej większości
[Symbols of terrorism in the era of silent majority]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Drohiczyński Przegląd Naukowy. Wielokulturowe Studia Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego (ISSN: 2080-587X)
Rok wydania: 2017
Numer czasopisma: 9
Strony od-do: 139-156
Streszczenie: W artykule starano się wyjaśnić globalizacyjne uwarunkowania współczesnego terroryzmu. Odwołujemy się do analiz J. Baudrillarda. Jako główny przykład przywołujemy atak na World Trade Center z 11 września 2001 roku. Zmienił on bowiem postrzeganie terroryzmu. Pokazał, że współczesny system na tle funkcjonowania procesów globalizacyjnych, powiązanych z nimi mediów oraz charakteru współczesnego społeczeństwa (nazywanego przez J. Baudrillarda masą) stał się nieodporny na tego typu zamachy. W artykule koncentrujemy się na procesach funkcjonowania globalizacji jako zjawiska ujmowanego w kontekście oddziaływania zamachów terrorystycznych. Analizujemy funkcjonowanie mediów w aspekcie przekazów, jakie mają miejsce po zamachu. Podejmujemy też próbę zanalizowania symboliki terroryzmu i jego znaczenia dla powodzenia zamachu. Zajmujemy się statusem zła we współczesnym świecie nastawionym na wyłącznie pozytywny przekaz. Podkreślić należy, iż media, w szczególności te działające masowo oraz transmitujące przekaz na cały świat, stają nieodzownym elementem zamachu terrorystycznego. Terroryzm trafiający w obieg medialny może dopiero odnieść sukces.
Słowa kluczowe: terroryzm, masa, media, symulacja, globalizacja, Jean Baudrillard
Dostęp WWW: http://www.drohiczyntn.pl/images/DPN092016/139-156-Gondek.pdf



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Jan Gondek",
title = "Symbolika terroryzmu w epoce milczącej większości",
journal = "Drohiczyński Przegląd Naukowy. Wielokulturowe Studia Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego",
year = "2017",
number = "9",
pages = "139-156"
}

Cytowanie w formacie APA:
Gondek, J. (2017). Symbolika terroryzmu w epoce milczącej większości. Drohiczyński Przegląd Naukowy. Wielokulturowe Studia Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, 9, 139-156.