Jacek Goleń

Oddziaływanie obecności rodziców w wychowaniu na aspiracje rodzinne i społeczne młodzieży
[The Effects of Parents' Presence in the Process of Upbringing on Family and Social Aspirations of Young People]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Nauk o Rodzinie (ISSN: 2081-2078)
Współautorzy: Monika Tylka
Rok wydania: 2012
Tom: 4 (59)
Strony od-do: 125-141
Streszczenie: Obecność rodziców w wychowaniu dziecka odgrywa istotną rolę w kształtowaniu osobowości oraz przygotowaniu do pełnienia ról płciowych oraz ról społecznych związanych z płcią. Obecność fizyczna i psychiczna wpływa na aspiracje życiowe dorastających dzieci, w tym na aspiracje rodzinne i społeczne. Przeprowadzone badania maturzystów pokazują, że młodzież z rodzin pełnych częściej docenia wartości takie jak miłość i rodzina, częściej pragnie posiadać rodzinę i planuje jej założenie w najbliższych latach oraz pragnie posiadać dzieci. Młodzież z rodzin pełnych rzadziej wyklucza zaangażowanie się w działalność Kościoła i organizacji społecznych. Młodzież mająca dobry kontakt psychiczny z rodzicami często docenia wartość rodziny i miłości, ponadto docenia autorytet rodziców i ceni inne autorytety, pragnie posiadać rodzinę i planuje ją założyć w najbliższych latach. Z doświadczeniem psychicznej obecności rodziców u młodzieży częściej współwystępuje pragnienie posiadania dzieci, często trójki i więcej, a także pragnienie pomagania innym oraz zaangażowania się w działalność Kościoła.
Słowa kluczowe: rodzina, obecność rodziców, rodzina niepełna, nieobecność psychiczna, aspiracje młodzieży, aspiracje rodzinne, aspiracje społeczne



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Jacek Goleń and Monika Tylka",
title = "Oddziaływanie obecności rodziców w wychowaniu na aspiracje rodzinne i społeczne młodzieży",
journal = "Roczniki Nauk o Rodzinie",
year = "2012",
pages = "125-141"
}

Cytowanie w formacie APA:
Goleń, J. and Monika Tylka(2012). Oddziaływanie obecności rodziców w wychowaniu na aspiracje rodzinne i społeczne młodzieży. Roczniki Nauk o Rodzinie, 125-141.