Czasopismo: CIAN-Revista de Historia de las Universidades (ISSN: 1139-6628)
Rok wydania: 2015
Streszczenie: Udział aparatu bezpieczeństwa w procesie rekrutacji na studia wyższe stanowi przykład implementacji założeń polityki partyjnej. UB realizował zadania związane z negatywną selekcją kandydatów na studia od chwili wydania pierwszych zarządzeń w tej kwestii przez Ministerstwo Oświaty (od 1947 r.) Opinie o kandydatach, przygotowane przez UB, stanowiły zasadniczy czynnik rozstrzygający czy młody człowiek może podjąć studia. Celem była "ochrona uniwersyteckiej społeczności", co w rzeczywistości oznaczało, ze osoby uznane przez rządzących za "niepożądane" nie mogły podjąć studiów (działania prewencyjne). Osoby o "właściwym pochodzeniu klasowym" (dzieci robotników i chłopów) miały natomiast zagwarantowane miejsce na studiach. Pracownicy UB współpracowali z różnymi aktorami: organizacjami partyjnymi różnego szczebla (od centralnego po lokalny), organizacjami politycznymi i społecznymi. Pracownicy aparatu bezpieczeństwa odrzucali znaczny odsetek kandydatów. W 1953 r. ok. 47 proc. uczniów, których sprawdzili, wpisano na "listy proskrypcyjne". W związku z tym można postawić tezę, że w latach 1947 - 1956 UB odgrywał ważną rolę w realizacji planów kształtowania składu społecznego społeczności studenckiej.
Słowa kluczowe: Aparat bezpieczeństwa, uniwersytety w państwie komunistycznym, edukacja w państwach komunistycznych, PRL, rekrutacja na studia wyższe, negatywna i sztuczna selekcja społeczna
Dostęp WWW: http://e-revistas.uc3m.es/index.php/CIAN/article/download/2904/1610

author = "Jacek Wołoszyn",
title = "The Secret Police as a Means of Social Engineering in the Polish People's Republic: The University Enrolment Process in 1947-1956",
journal = "CIAN-Revista de Historia de las Universidades",
year = "2015",

Wołoszyn, J. (2015). The Secret Police as a Means of Social Engineering in the Polish People's Republic: The University Enrolment Process in 1947-1956. CIAN-Revista de Historia de las Universidades, 2, 237-259.