[The Academic Teachers of Landowning Descent at The Cathlic University of Lublin 1918-1939 - the Attempt at Sketing of their Collective Portrait ]

Czasopismo: Dzieje Biurokracji (ISSN: 2544-9761)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Celem niniejszej pracy jest stworzenie częściowego portretu zbiorowego dwudziestu ośmiu nauczycieli akademickich zatrudnionych w lubelskiej Uczelni w latach 1918–1939, którzy urodzili się w rodzinach ziemiańskich. Nie zostały ukazane wszystkie cechy członków tej zbiorowości. Skupiono się bowiem jedynie na danych liczbowych dotyczących tej grupy, przedmiotach wykładanych przez osoby do niej należące czy uzyskanych stopniach i tytułach naukowych. Kolejnym punktem było omówienie okresu pracy w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz udziału we władzach uniwersytecki i wydziałowych. Nie mogło zabraknąć również wzmianki o zaangażowaniu nauczycieli akademickich pochodzenia ziemiańskiego w działalność polityczną i społeczną. Uzupełnienie stanowiły informacje dotyczące innych zawodów wykonywanych przez poszczególne osoby, często równolegle z pracą w Uniwersytecie.
Słowa kluczowe: KUL, ziemianie, nauczyciele akademiccy, II Rzeczpospolita
Dostęp WWW: http://tonik-libra.pl/wp-content/uploads/2020/11/db_2020_05_Wołoszyn.pdf

author = "Jacek Wołoszyn",
title = "Nauczyciele akademiccy pochodzenia ziemiańskiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w latach 1918-1939 - próba zarysowania portretu zbiorowego",
journal = "Dzieje Biurokracji",
year = "2020",

Wołoszyn, J. (2020). Nauczyciele akademiccy pochodzenia ziemiańskiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w latach 1918-1939 - próba zarysowania portretu zbiorowego. Dzieje Biurokracji, 55-80.