Jacek Trzewik

[Civil-law character of the penal measure of redressing the damage. Commentary on judgment of the Supreme Court of 10 August 2017, III CSK 844/16]

Czasopismo: Glosa - Prawo Gospodarcze w orzeczeniach i komentarzach (ISSN: 1233-4634)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Glosowane orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczy – wydawać by się mogło – ugruntowanego w orzecznictwie i literaturze przedmiotu stanowiska dotyczącego zakresu majątku spadkodawcy podlegającego przejściu w drodze dziedziczenia na następców prawnych zmarłego. Obok szerokiego katalogu praw, zgodnie z communis opinio doctorum, w skład spadku wchodzą także obowiązki o charakterze majątkowym, określane mianem długów spadkowych lub pasywów spadku. Podlegają one jednak wstępnej ocenie w zakresie wypełniania pozytywnych, jak i negatywnych kryteriów zaliczenia w skład majątku spadkowego. Na gruncie niniejszego wyroku, wbrew dotychczasowemu dorobkowi orzeczniczemu, Sąd Najwyższy przyjął, że na spadkobierców przechodzi drogą dziedziczenia także orzeczony przez sąd karny obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej na skutek przestępstwa. Glosa, pomimo elementów polemicznych czy krytycznych, ma w istocie charakter aprobujący.
Słowa kluczowe: dziedziczenie, majątek spadkowy, obowiązek naprawienia szkody, przestępstwo

author = "Jacek Trzewik",
title = "Cywilnoprawny charakter środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody. Glosa do wyroku SN z dnia 18 sierpnia 2017 r., II CSK 844/16",
journal = "Glosa - Prawo Gospodarcze w orzeczeniach i komentarzach",
year = "2018",

Trzewik, J. (2018). Cywilnoprawny charakter środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody. Glosa do wyroku SN z dnia 18 sierpnia 2017 r., II CSK 844/16. Glosa - Prawo Gospodarcze w orzeczeniach i komentarzach, 1, 95-102.