Ochrona prawna nazw organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego
[Legal protection of names of bodies protecting public security and order]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Prawo i Więź (ISSN: 2299-405X)
Współautorzy: Wojciech Lis
Rok wydania: 2020
Numer czasopisma: 2 (32)
Strony od-do: 126-147
Streszczenie: Zapewnienie i ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego jest jednym z podstawowych celów i zadań państwa. Szczególną rolę w związku z realizacją tych celów i zadań pełnią organy wyspecjalizowane w działaniach na rzecz zapewnienia i ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nazwy tych organów jak np. „Policja”, „Straż Graniczna”, „Służba Ochrony Państwa”, itd. objęte są szczególną ochroną prawną, uniemożliwiającą posługiwanie się tymi nazwami innym podmiotom. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie podstaw i zasad ochrony nazw organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz konsekwencji prawnych, jakie wiążą się z ich nieuprawnionym używaniem. Dotychczas zagadnienie to było sprowadzane wyłącznie do przestępstw przywłaszczania funkcji bądź stanowiska lub godności. W niniejszym opracowaniu podjęte zostało zagadnienie nazwy organu bezpieczeństwa i porządku publicznego jako dobra prawnego Skarbu Państwa i jego ochrony na gruncie prawa cywilnego dzięki czemu niniejsze opracowanie zyskało charakter pionierski.
Słowa kluczowe: bezpieczeństwo i porządek publiczny, zadania państwa, ochrona nazwy, Policja, dobra prawne, dobra osobiste, odpowiedzialność karna
Dostęp WWW: https://www.prawoiwiez.edu.pl/piw/article/view/59
DOI: 10.36128/priw.vi32.59



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Grzegorz Tylec and Wojciech Lis",
title = "Ochrona prawna nazw organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego ",
journal = "Prawo i Więź",
year = "2020",
number = "2 (32)",
pages = "126-147"
}

Cytowanie w formacie APA:
Tylec, G. and Wojciech Lis(2020). Ochrona prawna nazw organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego . Prawo i Więź, 2 (32), 126-147.