[The Russian period of the life of Professor Aleksander Kossowski ]

Czasopismo: Peterburgskii istoricheskii zhurnal (ISSN: 2311-603X)
Rok wydania: 2021
Streszczenie: Artykuł prezentuje pierwszy okres życia Aleksandra Kossowskiego, profesora historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1926-1939 oraz 1944-1965. W latach 1886-1924 mieszkał on w Rosji, gdzie się urodził, wychował, kształcił i pracował, najpierw na uniwersytecie w Petersburgu (Piotrogrodzie), a następnie w Premie. Okres ten jest słabo rozpoznany w jego biografii. Po-wstało kilka krótkich tekstów w języku polskim i rosyjskim, gdzie można znaleźć informacje na ten temat, jednak dopiero zestawienie ich z informacjami znajdującymi się w jego spuściźnie naukowej pozwoliło dokładnie przeanalizować ten okres jego życia. Na początku artykułu przedstawiono też wiadomości dotyczące jego rodu, nad którego genealogią pracował (swoje korzenie wywodził bo-wiem od polskiego szlacheckiego rodu Kossowskich herbu Leszczyc, którego początki wywodzą się z XVI-wiecznej ziemi nurskiej na Mazowszu), także informacje o jego żonie, którą w tym czasie poznał i poślubił. Profesor Aleksander Kossowski był badaczem okresu nowożytnego. Prowadził swoje badania przede wszystkim nad odrodzeniem katolicyzmu na ziemiach polskich, szczególnie na Lubelszczyźnie, a także interesował się dziejami tego regionu w XVI i XVII w. Jednak miał też i inne zainteresowania naukowe. W latach 50. i 60. XX w. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim prowadził bowiem cykliczne wykłady dla studentów z historii narodów wchodzących w skład ów-czesnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz historiografii ZSRR. Znał też kilka języków słowiańskich, w tym bałkańskich, o czym sam wspominał. Wszystko to świadczy przecież o rozległych zainteresowaniach profesora, którego postać jest wciąż jeszcze słabo rozpoznana w dotychczasowej historiografii zarówno polskiej, jak również rosyjskiej.
Słowa kluczowe: Aleksander Kossowski; historia; Katolicki Uniwersytet Lubelski; Uniwersytet Petersburski; Państwowy Uniwersytet w Permie
DOI: 10.24411/2311-603Х_2021_3_170

author = "Grzegorz Misiura",
title = "Российский период жизни профессора Александра Коссовского [Rosyjski okres życia profesora Aleksandra Kossowskiego]",
journal = "Peterburgskii istoricheskii zhurnal",
year = "2021",

Misiura, G. (2021). Российский период жизни профессора Александра Коссовского [Rosyjski okres życia profesora Aleksandra Kossowskiego]. Peterburgskii istoricheskii zhurnal, 3, 170-183.