Uczenie się języka obcego przez osoby korzystające z implantów ślimakowych.
[Learning a foreign language by cochlear implant users]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Szkoła Specjalna (ISSN: 0137-818X)
Współautorzy: Agnieszka Kłos-Dacka, Marek Zadrożniak
Rok wydania: 2017
Tom: 78
Numer czasopisma: 1(287)
Strony od-do: 17-27
Streszczenie: Uczenie się języka obcego jest dla ucznia z dysfunkcją słuchu szczególnym wyzwaniem, ponieważ wymaga nie tylko wypracowania koniecznych w tym procesie strategii uczenia się wszystkich sprawności językowych w kolejnym języku, ale także pokonania specyficznych trudności o charakterze zarówno percepcyjnym jak i wykonawczym. Surdoglottodydaktyka opisuje ten proces w odniesieniu do grup uczniów niesłyszących i słabosłyszących w różnym wieku, z różnym stopniem uszkodzenia słuchu oraz korzystających z różnego rodzaju technik komunikacyjnych. Jak dotąd nie były jednak badane doświadczenia uczenia się języka obcego przez osoby korzystające z implantu ślimakowego. Są to uczniowie o specyficznych cechach, zazwyczaj mający uszkodzenie słuchu znaczne lub głębokie, a jednocześnie dzięki implantowi ślimakowemu funkcjonujący podobnie do osób słabosłyszących. Zakłada się, że możliwe jest pełne włączenie ich w edukację w szkołach ogólnodostępnych oraz integracja społeczna. W artykule przedstawione zostanie zagadnienie nauczania języka angielskiego jako obcego uczniów z wadą słuchu korzystających z implantu ślimakowego (trzy studia przypadku), szczególnie w kontekście poziomu autonomii uczenia się, przekonań dotyczących uczenia się języka obcego, występowania lub nie lęku przed lekcjami języka obcego oraz zakresu nabywania sprawności czytania, pisania, mówienia i słuchania w języku obcym. W badaniach wykorzystano kwestionariusz własnej konstrukcji a także skalę FLCAS (Horwitz, Horwitz, Cope, 1986), skalę autonomii (Macaskill, Taylor, 2010) oraz podskalę motywacji inwentarza BALLI (Horwitz, 1999).
Słowa kluczowe: niesłyszący, słabosłyszący, uczenie się języka obcego, implant ślimakowy
Dostęp WWW: https://www.researchgate.net/publication/321035036_Uczenie_sie_jezyka_obcego_przez_osoby_korzystajace_z_implantow_slimakowych



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Ewa Domagała-Zyśk and Agnieszka Kłos-Dacka and Marek Zadrożniak",
title = " Uczenie się języka obcego przez osoby korzystające z implantów ślimakowych.",
journal = "Szkoła Specjalna",
year = "2017",
number = "1(287)",
pages = "17-27"
}

Cytowanie w formacie APA:
Domagała-Zyśk, E. and Agnieszka Kłos-Dacka and Marek Zadrożniak(2017). Uczenie się języka obcego przez osoby korzystające z implantów ślimakowych. Szkoła Specjalna, 1(287), 17-27.