Elżbieta Talik

Strategie radzenia sobie ze stresem u młodzieży w okresie dorastania
[Coping strategies among adolescents]

Czasopismo: Psychologia Rozwojowa (ISSN: 1895-6297)
Rok wydania: 2009
Numer czasopisma: 14 (4),
Streszczenie: Młodzież w okresie dorastania doświadcza licznych sytuacji stresujących, które najczęściej dotyczą problemów osobistych oraz związanych z rodziną, szkołą, grupą rówieśniczą. W obliczu przeżywanych trudności dorastający stosują różne strategie radzenia sobie ze stresem. Celem prezentowanych badań było określenie, jakie strategie są wybierane przez nastolatków, w zależności od rodzaju sytuacji stresującej. Przebadano 451 osób – 278 dziewcząt oraz 173 chłopców, uczniów klas I – III liceum ogólnokształcącego w Lublinie. Zastosowano następujące metody: Kwestionariusz Sposobów Radzenia Sobie (KSRS), R. Lazarusa i S. Folkman, w opracowaniu Z. Uchnasta (1995), Kwestionariusz RCOPE K. I. Pargamenta, w adaptacji E. Talik i L. Szewczyka (2008) oraz autorską Ankietę. Uzyskane wyniki wskazują, że młodzież w radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi stosuje – obok tradycyjnych strategii radzenia sobie ze stresem – także strategie religijne.
Słowa kluczowe: adolescencja, religijne i poza-religijne strategie radzenia sobie ze stresem; stresory rodzinne, szkolne, rówieśnicze i osobiste

author = "Elżbieta Talik",
title = "Strategie radzenia sobie ze stresem u młodzieży w okresie dorastania",
journal = "Psychologia Rozwojowa",
year = "2009",
number = "14 (4), ",

Talik, E. (2009). Strategie radzenia sobie ze stresem u młodzieży w okresie dorastania. Psychologia Rozwojowa, 14 (4), , 73-86.