Elżbieta Rydz

Style poznania religijnego a postawy wobec Eucharystii
[Styles of Religious Cognition and Attitudes towards the Eucharist]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Współautorzy: Beata Zarzycka
Miejsce: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Teologiczny
Rok wydania: 2011
Tytuł publikacji: Edukacja. Teologia i Dialog. T.8. Eucharystia w świetle psychologii pastoralnej
Redaktorzy: Andrzej Jagiełło, Borys Jacek Soiński
Streszczenie: Koncepcja przekonań postkrytycznych D.Wulffa stanowi propozycję psychologicznego opisu religii w kontekście zachodzących przemian socjo-kulturowych, szczególnie wobec nasilającego się zjawiska sekularyzacji. Postawy do religii mogą się sytuować w przestrzeni dwuwymiarowej: wymiar wertykalny dotyczy włączania lub wyłączanie transcendencji, zaś wymiar horyzontalny określa jej interpretację literalną vs. symboliczną. Hutsebaut i jego współpracownicy skonstruowali Skalę Przekonań Postkrytycznych (PCBS) do pomiary stylów myślenia o religii, która zawiera cztery podskalne: ortodoksji, krytyki zewnętrznej, relatywizmu oraz wtórnej naiwności. Celem prezentowanych badań jest poszukiwanie powiązań między sposobem myślenia o religii a postrzeganiem Eucharystii. Grupę badaną stanowili studenci (N=141) uczelni lubelskich. Zastosowano skalę PCBS D.Hutsebauta oraz Dyferencjał Semantyczny R.Jaworskiego. Uzyskane wyniki wskazują na dodatnie powiązania między postrzeganiem Eucharystii oraz ortodoksją i wtórną naiwnością oraz ujemne powiązania między postrzeganiem Eucharystii a relatywizmem i krytyką zewnętrzną.
Słowa kluczowe: style poznania religijnego, postawy wobec Eucharystii, dorosłość