Elżbieta Rydz

Tendencje rozwojowe religijności młodych dorosłych
[Developmental Trends of Religiousness in Young Adults]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2012
Streszczenie: Zadaniem pracy jest opis i wyjaśnienie specyfiki rozwoju religijności młodych. Wykryte tendencje rozwojowe religijności w okresie młodej dorosłości dotyczą osób o wyższym niż przeciętny poziomie rozwoju życia religijnego, u których zjawisko religijności występuje w formie jak najpełniejszej i najgłębszej, co pozwala na szerokie, a jednocześnie szczegółowe empiryczne ujęcie dynamiki jej zmian rozwojowych. Główne zadanie pracy stanowi poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Jaka jest religijność kobiet i mężczyzn w przebiegu okresu młodej dorosłości? Jakim uwarunkowaniom, zmianom strukturalnym i funkcjonalnym oraz dynamizmom i procesom podlega religijność młodych dorosłych kobiet i mężczyzn? W badaniach zastosowano Kwestionariusz do Badania Religijności Młodych Dorosłych z Zaakcentowaniem Aspektu Treściowego (KRT) (autorstwo E.Rydz, 2009). Jako metodę weryfikującą poziom religijności osób badanych zastosowano Skalę Centralności Religijności C-15 (Centrality of Religiosity Scale Z-15) S.Hubera (Huber 2003, Zarzycka 2007). Badaniami objęto 180 osób w trzech grupach wiekowych - ze średnią wieku: 18., 21.i 24. lat. W każdej grupie wiekowej przebadano po 30 kobiet i 30 mężczyzn. Badani byli uczniami klas maturalnych lubelskich liceów lub studentami lubelskich uczelni wyższych. Osoby badane deklarowały przynależność do Kościoła rzymsko-katolickiego. Religijność zdefiniowana została jako jedyna, niepowtarzalna, osobowa i pozytywna relacja człowieka do Boga, wyrażająca się w ludzkich przeżyciach, procesach i stanach psychicznych (Walesa 2005, s.13). Religijność określona jest przez osiem parametrów: świadomość religijną, uczucia religijne, decyzje religijne, więź ze wspólnotą osób wierzących, moralność religijną, doświadczenie religijne oraz formy wyznania wiary. Poszukiwanie odpowiedzi na postawione pytanie przebiegało na dwóch poziomach analizy religijności w zakresie wyróżnionych ośmiu parametrów religijności: 1) reprezentacji poznawczej kształtowania się osobistej religijności u młodych dorosłych, 2) szczegółowej analizy struktury religijności młodych dorosłych w obszarze wyróżnionych parametrów oraz wyjaśnianiu jej dynamiki poprzez komponenty psychologiczno-formalne, psychologiczno treściowe oraz komponenty kontekstu psychologicznego – z uwzględnieniem zmian związanych z wiekiem i płcią osób badanych. Analiza uzyskanych wyników badań ukazuje, że religijność kobiet i mężczyzn w okresie młodej dorosłości podlega zmianom rozwojowym. Najczęściej ujmowanymi przez młodych dorosłych obszarami religijności są parametry z obszaru poznawczego (świadomość religijna), społecznego (wieź ze wspólnotą osób wierzących), decyzyjno-wykonawczego (decyzje religijne) oraz uczuciowego (uczucia religijne). Parametrami najbardziej podatnymi na zmiany w okresie młodej dorosłości są parametry: form wyznania wiary (p=0,0001, następnie więzi ze wspólnotą osób wierzących (p=0,001), decyzji religijnych (p=0,007), moralności religijnej (p=0,008).
Słowa kluczowe: tendencje rozwojowe religijności, młoda dorosłość

@book{1,
author = "Elżbieta Rydz",
title = "Tendencje rozwojowe religijności młodych dorosłych",