Nieśmiałość a poziom lęku u dzieci w młodszym wieku szkolnym
[SHYNESS AND THE LEVEL OF ANXIETY IN YOUNG SCHOOLCHILDREN]

Czasopismo: Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association) (ISSN: 0048-5675)
Rok wydania: 2000
Streszczenie: Dzieci nieśmiałe lękają się negatywnej opinii ze strony innych oraz negatywnej samooceny, która wpływa hamująco na aktywność. Przez wychowawców oceniani są często jako powolni, spokojni, milczący oraz unikający gwaru i ruchu.W artykule tym ujęto problem nieśmiałości dzieci w młodszym wieku szkolnym, ich specyficzne cechy osobowości oraz sposoby przeżywania lęków. Badaniami objęto grupę 60 dzieci nieśmiałych oraz 60 śmiałych. Średni wiek badanych dzieci wyniósł 9;6 lat. Do badania specyficznych cech osobowości dzieci nieśmiałych zastosowano Kwestionariusz Osobowości CPQ - 'Co lubisz robić i o czym lubisz myśleć' - R.D.Portera i R.B.Cattella. Do badania natężenia poziomu lęku, jak i jego składowych komponentów zastosowano Test Lęku Dziecięcego (TLD) F.Thurnera i U.Tewes. Analiza uzyskanych wyników wskazuje, że nieśmiałość dzieci tłumaczona jest strukturą specyficznych cech osobowości, takich jak: koncentracja na wewnętrznych problemach, kumulacja napięcia wynikającego z powtarzających się frustracji, obwinianie siebie. Dzieci nieśmiałe oceniają, iż obawiają się epizodów związanych z życiem szkolnym, szczególnie niepowodzeniami w nauce, przeżywają lęk przed oceną i postawą krytyczną najbliższego środowiska za brak umiejętności i niemożności spełniania wymagań stawianych przez szkołę oraz przed karą otrzymywaną na teranie szkoły za brak wiedzy. Natomiast w sytuacjach wymagających szczególnej koncentracji uwagi odczuwają podenerwowanie.
Słowa kluczowe: KAT/TLD, CPQ, równanie dyskryminacyjne nieśmiałość vs śmiałość

author = "Elżbieta Januszewska",
title = "Nieśmiałość a poziom lęku u dzieci w młodszym wieku szkolnym",
journal = "Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association)",
year = "2000",

Januszewska, E. (2000). Nieśmiałość a poziom lęku u dzieci w młodszym wieku szkolnym. Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association), 4, 481-497.