Wybrane formy terapii dzieci z nadpobudliwością psychoruchową
[Some forms of therapy for children with attention deficit hyperactivity disorder]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Andrzej Januszewski
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2012
Tytuł publikacji: Dalej w tą samą stronę. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Marii Braun-Gałkowskiej
Redaktorzy: Iwona Ulfik-Jaworska, Aleksandra Gała
Streszczenie: Trafna, strukturalna diagnoza dzieci z ADHD, a właściwie profilu zaburzenia, uwzględniającego jego genezę i specyficzną konstelację symptomów u konkretnego dziecka ukierunkowują zakres i szansę powodzenia terapii. Pozwalają zmniejszyć obserwowalne objawy poprzez bezpośrednie oddziaływanie na samo dziecko, a także na środowisko, w którym ono żyje. Proces terapeutyczny powinien być postępowaniem wielokierunkowym, obejmującym metody wspierające rozwój, psychoterapię, a także w wielu przypadkach farmakoterapię. Terapia wpływa nie tylko na samo dziecko, ale także na jego środowisko, obejmując dodatkowo psychoedukacją rodziców, rodzinę w ogólności jako najważniejsze tło jego rozwoju, oraz odwołując się do innych, ważnych dla dziecka grup wsparcia. Bardzo ważna jest współpraca rodziców ze szkołą. Dopiero proces multimodalnych oddziaływań może wpłynąć na oczekiwane zmiany w zakresie procesów poznawczych, sferze emocyjno-motywacyjnej, raz jakości relacji interpersonalnych. Z perspektywy terapii systemowej celowe jest wskazanie na następujące obszary i możliwości terapii: behawioralnej, poradnictwa dla rodziców i wychowawców, korzystania z metod stymulujących rozwój, psychoterapii indywidualnej oraz grupowej, oraz leczenia farmakologicznego. W większości przypadków oczekiwany skutek poprawy jakości funkcjonowania psychicznego dzieci ma charakter dynamicznych zmian, i wydaje się być owocem interakcji oddziaływań wymienionych form terapii.
Słowa kluczowe: ADHD, nadpobudliwość psychoruchowa, terapia dzieci z ADHD

author = "Elżbieta Januszewska and Andrzej Januszewski",
title = "Wybrane formy terapii dzieci z nadpobudliwością psychoruchową",
journal = "",
year = "2012",

Januszewska, E. and Andrzej Januszewski(2012). Wybrane formy terapii dzieci z nadpobudliwością psychoruchową. , 347-369.