Mutyzm wybiórczy czyli dziecko cierpiące w milczeniu we współczesnym świecie
[Selective mutism - child suffering in silence in the modern world ]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2017
Tytuł publikacji: Dzieci i młodzież w XXI w. – ujęcie społeczne
Redaktorzy: Monika Maciąg, Kamil Maciąg
Streszczenie: Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem rozwijającym się we wczesnym dzieciństwie. Zachowanie dziecka charakteryzuje brak wypowiadania się w określonych sytuacjach społecznych, przy jednoczesnej swobodzie w rozmowach z osobami, z którymi doświadcza wysokiego poczucia bezpieczeństwa. Najczęstszym wzorcem jest pełna komunikacja werbalna z rodzicami i rodzeństwem z całkowitym jej brakiem wobec nauczycieli, rówieśników w szkole lub autorytetów. Dokonując wnikliwej obserwacji dzieci z mutyzmem można postawić pytania: czy milczy bo nie chce, czy nie może mówić? Czy chce coś w taki sposób uzyskać? Co sobie myśli, gdy tak milczy? Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem mieszczącym się w kategorii zaburzeń lękowych. Oznacza to, że brak komunikacji nie wynika z buntu czy nieposłuszeństwa, lecz z powodu lęku. Najczęściej opisywanymi objawami somatycznymi lęku są: bóle brzucha, płytki oddech, szybkie bicie serca, drżenie rąk, nóg, lub znieruchomienie. W przypadku dzieci z mutyzmem dominującym fizycznie objawem jest uczucie zaciśnięcia gardła, uniemożliwiające wydobycie głosu. Warto także nadmienić występowanie zaburzeń towarzyszących mutyzmowi, do których należą m.in.: depresja, moczenie mimowolne, zaburzenia lękowe, zaburzenia jedzenia, tiki lub zaburzenia psychoruchowe. Kluczem odblokowującym zamknięcie się świecie „milczenia” jest wczesne rozpoznanie zaburzenia, ponieważ mutyzm wybiórczy okazuje się bardziej podatny na terapię we wczesnym stadium. Zrozumienie działania lęku u dzieci z mutyzmem pomaga w przezwyciężeniu pojawiającej się złości wobec nich. Sprawia, że wzrasta empatia oraz chęć udzielenia im jak najbardziej skutecznej formy pomocy.
Słowa kluczowe: rodzaje, obraz kliniczny, przyczyny, formy terapii
Dostęp WWW: http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/208/Dzieci%20i%20m%C5%82odzie%C5%BC%20w%20XXI%20w.%20%20-%20uj%C4%99cie%20spo%C5%82eczne.pdf

author = "Elżbieta Januszewska",
title = "Mutyzm wybiórczy czyli dziecko cierpiące w milczeniu we współczesnym świecie ",
journal = "",
year = "2017",

Januszewska, E. (2017). Mutyzm wybiórczy czyli dziecko cierpiące w milczeniu we współczesnym świecie . , 99-117.