Dorota Tokarska

Pozapłacowe czynniki motywacyjne stosowane w szkołach ponadgimnazjalnych
[Non-Wage Motivation Factors Used In Secondary Schools ]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Kielce
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Zarządzanie i rozwój regionalny - wyzwania współczesności
Redaktorzy: Anna Krzysztofek
Streszczenie: Nauczyciele od lat uważani są za grupę zawodową uprzywilejowaną w szczególny sposób. Uprzywilejowanie to w ostatnich latach zamyka się jednak jedynie w katalog dodatków gwarantowanych przez ustawę Karta Nauczyciela. Zarówno dyrektorzy jako kierownicy oraz organy prowadzące jako pracodawcy nie oferują nauczycielom motywatorów, dostępnych w przedsiębiorstwach. Artykuł powstał na bazie badań przeprowadzonych w 2009 i 2010 roku na grupie 201 nauczycieli 46 szkół ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego. Pokazują one, że nauczycieli do efektywnej pracy ma kierować powołanie. Pracodawcy bowiem nie szukają metod pobudzających ich do lepszej pracy. Stosowane metody motywacyjne można uznać za archaiczne, gdyż nauczycielowi ma wystarczyć pochwała na Radzie Pedagogicznej czy urlop z dofinansowaniem z ZFŚS.
Słowa kluczowe: zarządzanie zasobami ludzkimi, motywowanie, zarządzanie szkołą