Dorota Tokarska

Kontrola zarządcza a jakość zasobów ludzkich jednostek samorządu terytorialnego
[Management control vs. quality of human resources of local government units]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: W artykule wskazano elementy kontroli zarządczej wprowadzonej do jednostek sektora finansów publicznych Ustawą z 27 sierpnia 2009 o finansach publicznych, które wspomagają zarządzanie zasobami ludzkimi. Pytaniem zasadniczym jest, czy regulacje dotyczące prowadzenia kontroli zarządczej zobowiązują jednostki publiczne do controllingu personalnego i czy badana jest jakość zasobów ludzkich. W pierwszej części artykułu przy-bliżono założenia kontroli zarządczej, wynikające z ustawy. Wskazano także na różnice po-między kontrolę zarządczą a działaniami controllingowymi w jednostce gospodarczej. W drugiej części omówiono specyfikę zarządzania zasobami ludzkimi w jednostkach samorzą-dowych. Artykuł wieńczy próba wskazania tych aspektów kontroli zarządczej, które mogą wspomagać kształtowanie jakości zasobów ludzkich w jednostkach samorządowych. Artykuł jest wstępem teoretycznym do badań, jakie autorka zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie, a które mają dać obraz praktyki zarządzania zasobami ludzkimi w instytucjach sektora samorządowego.
Słowa kluczowe: kontrola zarządcza, jednostki samorządu terytorialnego, zarządzanie zasobami ludzkimi
DOI: 10.15611/pn.2017.472.41

author = "Dorota Tokarska",
title = "Kontrola zarządcza a jakość zasobów ludzkich jednostek samorządu terytorialnego",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2017",

Tokarska, D. (2017). Kontrola zarządcza a jakość zasobów ludzkich jednostek samorządu terytorialnego. PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 472, 451-459.